Jeden produkt – inne ceny

Okazuje się, że za ten sam z tej samej firmy produkt płacimy w jednych sklepach mniej a w innych więcej.

Najnowszy raport cenowy (sierpień 2023 r.) podstawowych artykułów konsumpcyjnych, opublikowany przez Agencję Ochrony Konsumentów, potwierdza silne wrażenie konsumentów, że inflacja żywności jest w dużej mierze spowodowana spekulacją i nieracjonalnie wysokimi cenami detalicznymi.

Można powiedzieć, że duża rozbieżność wynika z wyjątkowej oferty niektórych punktów sprzedaży . Dane Serwisu jednak nie wydają się tego potwierdzać, gdyż średnia cena sprzedaży zdecydowanej większości produktów była bliższa najniższej cenie sprzedaży produktu na rynku, niż najwyższej.

Na przykład podczas pobierania próbek cen przez Służbę Ochrony Konsumentów wychodzą następujące skandaliczne wyniki, które są publikowane na stronie internetowej Służby:

  • 300 gramów pokrojonego wędzonego łososia o wadze 300 gramów. stwierdzono, że najwyższa cena detaliczna wyniosła 7,95 euro, podczas gdy w innych punktach sprzedaży ten sam produkt można było nabyć za 4,49 euro, co stanowiło najniższą znalezioną cenę. Oznacza to, że dokładnie ten sam produkt, tej samej firmy, w tym samym opakowaniu i o tej samej wadze, został sprzedany z różnicą 3,81 euro!
  • Opakowanie 200 gr. stwierdzono , że wędzony indyk pewnej firmy miał wyższą cenę sprzedaży wynoszącą 5,50 euro i niższą cenę 2,85 euro, czyli różnica wynosiła 2,65 euro.
  • Opakowanie 150 gr. polędwicy w plasterkach konkretnej firmy miało wyższą cenę 5,60 euro i niższą cenę 2,85 euro, czyli wykryto rozbieżności aż do 2,75 euro.
  • Stwierdzono, że jogurt strangato, kilogram jednej firmy, sprzedawany był od 3,70 do 6,00 euro!
  • Stwierdzono, że Halloumi konkretnej firmy miało wyższą cenę 18,39 euro za kilogram i niższą cenę 11,99 euro za kilogram! Różnica za ten sam produkt tej samej firmy za kilogram 6,40 euro!
  • Halloumi innej firmy miała wyższą cenę 20,92 euro i niższą cenę 13,97. Różnica wynosiła 6,95 euro za kilogram!
  • Dwulitrowe opakowanie oliwy z oliwek konkretnej firmy miało wyższą cenę detaliczną wynoszącą 17,95 euro i niższą cenę wynoszącą 11,79! Dokładnie to samo opakowanie.
  • Służba Ochrony Konsumentów stwierdziła, że ​​krewetki pewnej firmy w opakowaniu 500 g miały wyższą cenę detaliczną wynoszącą 14,50 euro i niższą cenę wynoszącą 9,55.
  • To samo opakowanie łososia 4×125 gramów sprzedawane było od 13,95 do 22,60. Dokładnie ten sam produkt, ale od innego sprzedawcy…

Warto więc czasami sprawdzić ceny w różnych sklepach.

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading