Jaką karmę wybrać dla kota, suchą czy mokrą?  

Dobór odpowiedniej formy jedzenia dla swojego zwierzaka to nie lada wyzwanie. Stanowi ono odwieczny problem właścicieli.  W artykule postaramy się Wam podpowiedzieć na co należy zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla kota.  

Koty bardzo różnią się od psów. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na te różnice, ponieważ mają one bardzo duży wpływ na zdrowie naszch milusińskich.  

 • Większość kotów nie pije wody  
  Koty w odróżnieniu do psów nie piją wody. Oczywiście są wyjątki. Dlatego bardzo ważne jest, aby karma, którą podajemy kotu miał odpowiednią ilość wody.  
 • Koci organizm słabo radzi sobie z metaboliczną obróbką węglowodanów.  
  Enzymy wątrobowe, które umożliwiają ich metabolizm są nieaktywne w kocich wątrobach.  Najlepszą opcją wydaje się być kupowanie karmy bez zbożowej oraz bez dodatku cukrów. Szukajmy karm z napisem grain  lub gluten free. 
 • Koty jedzą dużo częściej niż psy. Dlatego ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie ilości pożywienia.  
 • Koty nie radzą sobie z produktami roślinnymi. W kociej ślinie brakuje amylazy, która jest niezbędna do trawienia produktów roślinnych. 

Jak więc karmić kota?  

Koty jedzą dużo częściej niż psy. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie diety mieszanej. Czyli łączenie karmy mokrej, która zapewni odpowiednie nawodnienie i oczywiście dostarczy niezbędne składniki odżywcze z karmą suchą, której skład jest dostosowany także do potrzeb kota. Gdy jesteśmy w domu warto podawać karmę mokrą. Pamiętajmy, aby nie zostawiać jej w misce na cały dzień, ponieważ może się popsuć i zaszkodzić naszemu milusińskiemu. Gdy nasz zwierzak jest sam w domu może jeść suchą karmę. 

Dieta złożona zarówno z karmy mokrej, jak i suchej jest dużo bardziej zróżnicowana, mniej monotonna i zapobiega kociej nudzie

Zalety karmy mokrej 

Zaletą karmy mokrej jest jej duża wilgotność, co jest bardzo korzystne w przypadku zwierząt, które mało piją. Podając karmę mokrą możemy zwiększyć nawodnienie organizmu kota, co przyczynia się do zwiększenia rozcieńczenia i objętości moczu oraz obniżenia ryzyka powstawania kamieni moczowych.  

Zalety karmy suchej  

Sucha karma dla kotów cieszą się dużą popularnością, ze względu na wygodę stosowania oraz łatwe przechowywanie – nie psują się tak szybko jak mokra. Ponadto dobrej jakości karmy suche dostarczają zwierzętom wszystkich składników odżywczych. Niestety żywienie wyłącznie tym rodzajem pokarmu, może skutkować odwodnieniem i schorzeniami układu moczowego. Dotyczy to między innymi kotów, które mało piją.  

Karma sucha sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji zębów i jamy ustnej kota. Odpowiednio dobrane pod względem wielkości granule karmy przyczyniają się do mechanicznego ścierania płytki bakteryjnej.  

No co należy zwrócić uwagę wybierając karmę 

 1. Warto zwrócić uwagę czy karma, którą wybieramy zawiera taurynę. Tauryna to dla kota jeden z najważniejszych składników w diecie. Odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju i ogólnym samopoczuciu pupila. Niedobór tauryny w diecie kota może prowadzić do osłabienia, kłopotów ze zdrowiem, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci zwierzęcia. 
 2. Koty jako zwierzęta bezwzględnie mięsożerne, wymagają w swoim pokarmie odpowiednich ilości mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ jedynie one są źródłem niektórych niezbędnych dla kotów składników odżywczych. 
 3. Mówiąc o jakości karmy dla kota, mamy na myśli przede wszystkim jej skład. Dobry produkt powinien zawierać wszystkie składniki pokarmowe, które zwierzęciu potrzebne są do prawidłowego rozwoju i zdrowego życia. Najprostszym sposobem jest czytanie etykiet. Im krótsza i zrozumiała dla nas to pewność, że wybieramy dobry produkt.  
Nie jest tajemnicą, że producenci suchej karmy, dodają do niej różnego rodzaju polepszacze smaku. Są to substancje chemiczne, od których kot może się uzależnić. Działa to dokładnie tak samo, jak w przypadku chipsów dla ludzi.  

 • Pamiętajmy, aby dobierać karmę do wieku i kondycji swojego pupila, młody kociak potrzebuje dużo więcej mięsa niż np. koty po sterylizacji. U kotów sterylizowanych można zaobserwować wzrost apetytu, choć ich zapotrzebowanie na energię jest mniejsze niż przed zabiegiem. Karmy te są zbilansowane pod kątem odpowiedniej dawki energii oraz obniżonej zawartości tłuszczu.Niektóre karmy oprócz obniżonego poziomu tłuszczu, który pomaga utrzymać prawidłową wagę, w składzie mają również dodatek L-karnityny, która pomaga lepiej wykorzystać energię dostarczaną w karmie oraz zmagazynowaną w organizmie. L-karnityna w połączeniu z ruchem przyspiesza spalanie tłuszczu w tkankach i wzmacnia witalność kota. To jest również szczególnie ważne dla kotów z tendencją do tycia. Warto również zmniejszyć kaloryczność posiłków. Szacunkowe badania mówią, że koty wysterylizowane potrzebują około ⅓ kalorii mniej niż koty niewysterylizowane. U kotów sterylizowanych można zaobserwować tendencję do schorzeń dolnych dróg moczowych. Dlatego warto wybrać karmy dedykowane kotom sterylizowanym, które w swym składzie zawierają np. żurawinę – jej owoce są bogate w błonnik, witaminy i minerały. Dodatkowo żurawina zapewnia doskonałą profilaktykę układu moczowego, chroni przed podrażnieniami, pomaga zwalczać zakażenia bakteryjne. Jeśli twojemu kotu zdarzają się częste zapalenia pęcherza lub wpadki kuwetowe, koniecznie wzbogać jego dietę karmę z żurawiną. 
 • Koty częściej niż psy mają swoje preferencje smakowe. Jeżeli kot je wyłącznie jeden rodzaj karmy i nie miał możliwość skosztowania innego smaku, wówczas obserwuje się nie tyle niechęć do nowości. Wbrew pozorom nie należy takiego zachowania bagatelizować. Problem będzie się bowiem pogłębiać i docelowo kot w ogóle nie będzie chciał jeść niczego innego, niż konkretny rodzaj karmy. To utrudni rozszerzenie mu diety np. ze starzeniem czy rekonwalescencją po operacji. 

Jeśli szukasz dobrej karmy dla swojego kota warto zajrzeć na stronę www.foodfor.pet  

Dla Naszych czytelników mamy kod rabatowy 10%. Kod rabatowy do wykorzystania na stronie to: cypr24


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading