fbpx
EnglishGreekPolishRussian
  • Limassol 27'C ☼
  • Nicosia 27'C ☼
  • Larnaca 29'C ☼
  • Ayia Napa 30'C ☼
  • Paphos 27'C ☼
  • Limassol 27'C ☼
  • Nicosia 27'C ☼
  • Larnaca 29'C ☼
  • Ayia Napa 30'C ☼
  • Paphos 27'C ☼

Jak żyć?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Cypr jest w kryzysie. I to olbrzymim. Nie wiadomo kiedy wrócą na wyspę turyści a wraz z nimi pieniądze. Obiekty sportowe, kluby sportowe, muzea i kluby kulturalne, parki rozrywki, fryzjerzy, salony piękności, część biur, hotele – we wszystkich tych miejscach pracują ludzie, którzy muszą zapłacić swoje rachunki, czynsze i kupić jedzenie a właściciele firm dodatkowo muszą zapłacić normalny czynsz za nieużywane lokale.

Pracownicy branży turystycznej i spożywczej są tak samo dotknięci kryzysem koronawirusowym, jak każdy inny przemysł. Hibernacja branży turystycznej dotyka wielu zawodów i pracowników. Biura turystyczne, biura podróży, linie lotnicze, autobusy, taksówki, restauracje, kawiarnie. Według danych Służby Statystycznej średnia liczba pracowników w hotelach i restauracjach wynosiła 37 826 w 2019 r. W branży turystycznej, w ubiegłym roku liczba pracowników wyniosła 29 980, a w drugim i trzecim kwartale wzrosła odpowiednio do 42 140 i 42 012 osób. Do tego trzeba doliczyć firmy i pracowników pracujących na rzecz hoteli. Pozostaje jednak niewiadoma kiedy faktycznie hotele się otworzą – czy będzie to koniec kwietnia czy też okres zawieszenia działalności zostanie przedłużony. No i kiedy przyjadą pierwsi turyści… Duże linie lotnicze zapowiadają cięcia w siatce połączeń nawet na trzy miesiące, a odpracowanie zaufania do podróżowania może potrwać latami.

Minister Pracy zapowiedziała szybką wypłatę zasiłków dla osób i firm poszkodowanych przez obecny kryzys – tyle tylko na jak długo starczą te pieniądze? Nie będzie to przecież kwota odpowiadająca 100% wynagrodzeniu. Rząd przygotował także program odroczenia spłat kredytów, tylko co z czynszami? Jak osoby, którym do tej pory ledwo starczało na opłacenie czynszu z pełnej pensji opłacą go gdy dostaną jej tylko część?

Trzeba mieć jednak nadzieję, że wszystko dobrze się skończy – pokonamy nie tylko koronawirusa, ale także kryzys, który wraz z nim dotarł do krajów na całym świecie.

Została utworzona specjalna petycja do cypryjskich władz o zamrożenie rat kredytów hipotecznych, płatności czynszów czy rachunków za media, którą podpisało ponad 1000 osób. Wy także możecie ją podpisać na stronie https://www.change.org/p/government-cyprus-encourage-lenders-landlords-and-utilities-to-freeze-payments-during-lockdown


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!