Jak zabrać zwierzaka do Polski?

Jak zabrać zwierzaka do Polski?

Z takim pytaniem zwrócił się do nas ostatnio jeden z czytelników. Oto kilka podstawowych informacji na ten temat.

Jedną z najważniejszych jest to, że nie każda linia lotnicza pozwoli Wam z pupilem lecieć. Z tych, dzięki którym pokonacie trasę do Polski jest bezpośredni LOT a także linie “z przesiadką” czyli AEGAN i Lufthansa. Niestety w WizzAir i Ryanair nie ma możliwości przewozu zwierząt.

Pies lub kot musi być przewożone w specjalnej klatce, której waga również wpływa na cenę przewozu. Pojemnik musi być na tyle obszerny, aby zwierzę mogło swobodnie stać, obrócić się i położyć w naturalnej pozycji. Zwierzę może być przewożone w kabinie pasażerskiej pod warunkiem, że jego waga wraz z klatką nie przekroczy 8 kg. Na pokładzie podróżować mogą zazwyczaj jedynie koty i małe psy. Większe zwierzęta muszą być umieszczone w specjalnej klatce w luku bagażowym.

Chęć przewiezienia zwierzęcia zgłaszamy przy rezerwacji biletu lub telefonicznie do 24 godzin przed wylotem. Pupil poleci razem z Wami pod warunkiem, że na pokładzie (lub pod nim) nie ma już dokonanej rezerwacji dla innego zwierzęcia.

Bez znaczenia czy to pies czy kot, aby zabrać go na pokład samolotu lub wysłać go w luku bagażowym pupil musi posiadać:

  • aktualną książeczkę szczepień
  • zaświadczenie od weterynarza (że jest czyste, odpchlone i “przygotowane” do podróży”
  • paszport
  • wszczepiony mikrochip (odpowiedni wpis w książeczce) lub czytelny tatuaż
  • klatka musi być zgodna ze standardami IATA.

Polskie Linie Lotnicze LOT umożliwiają przewóz psa, kota lub tchórzofretki jako bagażu pasażerskiego w kabinie (o ile waga nie przekracza 8 kg) lub w luku bagażowym. Przewóz zwierzęcia należy zgłosić z wyprzedzeniem minimalnym 48 godzin przed wylotem lub w trakcie dokonywania rezerwacji pasażerskiej. Opłaty można dokonać przez infolinię lub podczas odprawy na lotnisku. Koszt transportu zwierzęcia na trasie Polska – Cypr to:

  • 200 zł (50€) jeśli zwierzę ma do 8 kg i będzie przewożone w kabinie
  • 600 zł (150€) jeśli zostanie nadane do luku bagażowego

Uwaga! Jeżeli jest to naprawdę duży pies i wazy powyżej 20 kg opłata będzie wyższa!

Zwierzęta w luku bagażowym są umieszczane w miejscu odpowiednio ogrzewanym i wentylowanym z normalnym ciśnieniem – nic im nie grozi. Klatki z dużymi psami nadaje się przy stanowiskach “Bagaż ponadwymiarowy (specjalny)” i przy takich także są odbierane.

W przypadku lotów na Cypr i z Cypru samolotami LOT-u należy zwrócić uwagę, że w różnych samolotach można na pokład zabrać różny wymiar klatek. Jeżeli będziecie lecieć Boeingiem klatka może mieć maksymalnie wymiary 55x40x20 cm a w przypadku Embraerów 45x30x20 cm.

Skomentuj