fbpx
EnglishGreekPolishRussian
  • Limassol 29'C 🌥
  • Nicosia 31'C ☁
  • Larnaca 31'C 🌥
  • Ayia Napa 31'C 🌥
  • Paphos 29'C 🌥
  • Limassol 29'C 🌥
  • Nicosia 31'C ☁
  • Larnaca 31'C 🌥
  • Ayia Napa 31'C 🌥
  • Paphos 29'C 🌥

Podpowiadamy: jak wrócić na Cypr do domu

Po naszym tekście o trudnym powrocie do domu, który jest na Cyprze, a Wy akurat utknęliście w Polsce, otrzymaliśmy kilka dodatkowych pytań od Was, ale także podpowiedzi.
Spróbujemy poprowadzić was w kilku prostych krokach przez rejestrację na repatriancki lot.

Aby zostać zakwalifikowanym na połączenie repatriacyjne na Cyprze, musicie być obywatelami lub rezydentami Cypru. W pierwszym kroku powinniście zgłosić chęć powrotu na wyspę na specjalnej stronie internetowej:

https://www.connect2cy.gov.cy/

Jeżeli zostaniecie zakwalifikowani do powrotu, skontaktuje się z Wami pracownik Centrum Kryzysowego w Larnace lub przedstawiciel Ambasady Cypru w kraju, w którym aktualnie się znajdujecie i poinformuje Was o najbliższym połączeniu na Cypr.

UWAGA! Prawdopodobnie zostaniecie zobowiązani do opłacenia kosztów podróży!

W chwili obecnej, Cypr realizuje połączenia repatriacyjne z Grecji i Wielkiej Brytanii, współpracuje jednak także z innymi krajami, których samoloty przylatują na wyspę aby zabrać swoich obywateli. Z tego właśnie powodu na cypryjskim niebie możemy zobaczyć samoloty z Ukrainy czy Rosji.

Jeżeli aktualnie przebywacie w Polsce, musimy przypomnieć, że z Polski na Cypr już czterokrotnie przywożeni byli obywatele i rezydenci cypryjscy – trudno więc wymagać, aby Cypr po raz kolejny zorganizował lot specjalny. Wielce prawdopodobne jest więc, że zostanie Wam zaproponowany lot z innego kraju na który będziecie musieli dotrzeć.

Przypomnijmy, że granice wielu krajów są aktualnie zamknięte – można jednak dojechać do lotniska na podstawie dokumentu podróży. Jeżeli więc zostanie Wam zaproponowany lot z Frankfurtu czy Berlina (w tych miastach znajduje się dużo studentów z Cypru) musicie sami dostać się na wskazane lotnisko. Podstawą do przejazdu przez granicę będzie posiadany bilet lub specjalne zaświadczenie wystawione przez ambasadę cypryjską.

Z tego co udało nam się ustalić część połączeń międzynarodowych do Niemiec i Francji realizowana jest aktualnie przez takich przewoźników jak Sinbad (https://www.sindbad.pl) i FLIXBUS (https://www.flixbus.pl/), realizowane są także przez lokalnych przewoźników (jak PKS) kursy krajowe.

W obecnej sytuacji dojazd na Cypr będzie wyjątkowo trudny i uciążliwy – może potrwać nawet kilka dni…

Ambasada Republiki Cypryjskiej
ul. Jarosława Dąbrowskiego 70
02-561 Warszawa
Tel: +48 22 844 45 77, +48 22 844 08 16, +48 22 845 11 10
Fax: +48 22 844 25 58
e-mail: [email protected]

Jeśli macie wątpliwości czy pytania, wszelkie informacje znajdują się tutaj: https://www.pio.gov.cy/coronavirus/en/

Informujemy ponadto, że po przylocie na Cypr zostaniecie umieszczeni w jednym z zamkniętych ośrodków przeznaczonych na kwarantannę na okres minimum 14. dni.

Skomentuj

Więcej w tym temacie: