Jak się żyje na Cyprze? Statystycznie.

Mediana zarobków na Cyprze wynosi 1500€ miesięcznie – połowa mieszkańców zarabia poniżej tej kwoty, reszta powyżej.

Mediana pensji na Cyprze, według danych Eurostatu, wynosi około 1500€, według Urzędu Statystycznego około połowa pracowników na Cyprze otrzymuje wynagrodzenie w wysokości do 1500 euro, a 16,3% pracowników od 1500 do 2000 euro.

Na Cyprze są tysiące par, które muszą spłacić kredyt hipoteczny. Wysokość raty uzależniona jest od kwoty kredytu, lat spłaty, a także oprocentowania. W przypadku pożyczki w wysokości 200000€ miesięczna rata wynosi około 850€ miesięcznie, z okresem spłaty 25 lat. Jeśli natomiast para z dwójką dzieci zdecyduje się wynająć mieszkanie z trzema sypialniami, czynsz, według ostrożnych obliczeń, wynosi nie mniej niż 750 – 800 euro, a jeśli wybiera dom, to czynsz przekracza 1000 euro. 

Rachunki za prąd trafiają do gospodarstw domowych co dwa miesiące. Ich wysokość zależy od zużycia. Według ostrożnych wyliczeń koszt energii elektrycznej na lato, ze względu na zastosowanie klimatyzatorów, wynosi około 250 do 270€ za dwa miesiące. Zimą rodzina musi doliczyć w swoich kosztach olej opałowy, drewno lub prąd potrzebny do ogrzewania. Kwota w tych przypadkach zależy od zużycia.
W przypadku ogrzewania, kwota za olej może wynieść od 200 do 250€ miesięcznie.

Za wodę, przeciętna rodzina płaci około 35€ co dwa miesiące. Kwota zależy od jej zużycia oraz od tego gdzie rodzina mieszka – różne ceny wody są w różnych gminach.  W comiesięcznych wydatkach jest także internet, który kosztuje około 35€ a także telefonami komórkowymi każdego członka rodziny. Wysokość rachunku za telefon komórkowy zależy od czasu rozmów i wykorzystania danych oraz od tego, czy ktoś dodał do konta kwotę na zakup urządzenia. Średnio kwota telefonii komórkowej wynosi 30-50€ na osobę.


Większość Polaków mieszkających na Cyprze korzysta także z polskiej telewizji satelitarnej – jej koszt jest zależny od rodzaju płaconego abonamentu.


Oprócz kosztów stałych, które ponosi rodzina, dochodzą jeszcze koszty dzieci, których wysokość zależy od wieku. Miesięczne wydatki obejmują przedszkole, za które opłaty są zróżnicowane w zależności od oferowanych usług. Ceny zwykle zaczynają się od 250€. Koszt przedszkoli gminnych jest wyraźnie niższy, ale nie we wszystkich obszarach. Warunkiem przyjęcia dziecka do przedszkola środowiskowego jest ukończenie 3 lat oraz pełna samodzielność dziecka. Kosztem jest także dodatkowa nauka w polskich szkołach.

Znaczącym kosztem dla wszystkich jest koszt samochodu. Miesięczna kwota za paliwo zależy od ceny benzyny i oleju, a także od kilometrów, które samochód pokonuje na co dzień. Przeciętnie para z dwoma samochodami potrzebuje około 60 – 80€ miesięcznie na krótkie dystanse w mieście. W wydatkach na samochód znajdują się także koszty napraw i konserwacji oraz roczne opłaty drogowe, które zależą od kategorii, do której należy pojazd. Podatek drogowy dla przeciętnego samochodu wynosi od 80 do 160€ rocznie.
Roczne wydatki obejmują również ubezpieczenie samochodu, które również zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj auta, wiek kierowcy oraz to, czy powodował on w przeszłości wypadki. W tym drugim przypadku opłata za ochronę jest przez pewien czas podwyższana. Kwota zależy również od wybranej przez nas firmy ubezpieczeniowej oraz od tego, czy nasz samochód posiada pełne ubezpieczenie (ubezpieczenie pełne) czy obowiązkowe od osoby trzeciej. Roczny koszt ubezpieczenia samochodu to około 200-400€.

Oczywiście członkowie rodzin mogą wybrać dojazdy do pracy (szkoły) komunikacją publiczną – miesięczny koszt biletu dla osoby dorosłej to 40€.

To są oczywiście jedynie podstawowe koszty. Wydatki związane z zakupami w sklepach, to już zupełnie inna historia.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading