fbpx
EnglishGreekPolishRussian
  • Limassol 27'C ☼
  • Nicosia 28'C ☼
  • Larnaca 29'C ☼
  • Ayia Napa 28'C ☼
  • Paphos 27'C ☼
  • Limassol 27'C ☼
  • Nicosia 28'C ☼
  • Larnaca 29'C ☼
  • Ayia Napa 28'C ☼
  • Paphos 27'C ☼

Jak będą wyglądać nasze loty?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Cypr zapowiedział, że Polacy będą mogli przylecieć na wyspę tylko i wyłącznie z zaświadczeniem, że nie mają COVID-19. Oczywiście , jest to stan prawny na dzień dzisiejszy, trudno powiedzieć jak będzie wyglądała sytuacja chociażby jutro – wszystko zmienia się z dnia na dzień.

Polski Urząd Lotnictwa Cywilnego wprowadził nowe zasady obowiązujące na polskich lotniskach i w samolotach – poniżej widzicie ulotkę informacyjną:


Co się zmieni?

Jak już wcześniej pisaliśmy na terminal będzie mógł wejść jedynie pasażer samolotu (nie będzie można nikogo “odprowadzić na lot”) i to tylko pod warunkiem, że jego temperatura ciała będzie “normalna” czyli poniżej 38°C. Temperatura ma być mierzona przy użyciu kamer termowizyjnych kilkukrotnie na terenie lotniska. Oczywiście, już od momentu wejścia do terminala trzeba będzie mieć założoną maseczkę.

Co ciekawe, zmianie ulegnie także sposób wejścia na pokład – osoby będą wpuszczane stopniowo, pojedynczo, począwszy od miejsc na końcu samolotu. Trochę trudno sobie wyobrazić tego typu wpuszczanie do samolotu jeżeli na jego pokładzie ma być umieszczone 200 osób. Na chwilę obecną (ruch lotniczy w Polsce, ale tylko połączenia krajowe, wystartował dziś) ULC zapowiada, że 1/3 miejsc musi pozostać wolna:

Jak widzicie na grafikach, jedynie na pierwszej z nich 50% miejsc jest wyłączona z lotów – jest to połączenie Warszawa – Kraków, które odbywa się dzisiaj. Na pozostałych (w kolejności – Ryanair, WizzAir i LOT) na Cypr, które mają być wykonane po 1 lipca, ograniczeń w zajmowaniu miejsc nie ma:


Gdy już zajmiecie miejsce w samolocie, oczywiście w maseczce i po dezynfekcji rąk, nie wolno Wam się będzie z tego miejsca ruszyć, nawet do toalety, bez zgody obsługi samolotu – w praktyce naciskacie guzik wzywający obsługę i to ona zezwoli Wam na wyjście do toalety… Na pokładzie nie kupicie także żadnych gorących napojów ani posiłków – będą sprzedawane jedynie posiłki i napoje w jednorazowych opakowaniach, czyli na przykład słynne kanapki za 5€.

Oczywiście od momentu wejścia do terminala w jednym kraju, do momentu opuszczenia terminala w kraju docelowym musicie pozostawać w maseczce na twarzy. Naukowcy zalecają zmianę maseczek co godzinę, ULC co cztery…

Zastanawiające jest w jaki sposób będziemy opuszczać samolot – sami doskonale wiecie (z praktyki), że w momencie gdy samolot “usiądzie” na ziemi, większość osób od razu chce go opuścić ignorując polecenia załogi, potem biegiem do terminala i kolejki do odprawy granicznej, podczas której, po wylądowaniu na Cyprze, trzeba będzie oddać wcześniej wypełniony kwestionariusz podróżnego oraz okazać zaświadczenie lekarskie – możemy się założyć, że 50% pasażerów będzie wypełniało go przy okienku albo poszukiwało dokumentów w otchłaniach bagaży… Trudno jest także wyobrazić sobie zachowanie 1,5 metrowych odstępów podczas odbierania bagaży…

Jak informują przedstawiciele lotnisk w Pafos i w Larnace, dokładnie takie same zasady mają obowiązywać w drodze powrotnej. Czyżby więc miały to być ogólnoeuropejskie środki bezpieczeństwa?

Wszystkie zalecenie i obostrzenia obowiązują w chwili pisania tego tekstu. Jak sami doskonale wiecie, wszystko zmienia się z godziny na godzinę. Zaledwie w ubiegły piątek Grecja zezwoliła Polakom na przyloty na wakacje, a następnie w sobotę, że względu na dużą ilość zachorowań zakazała lotów z Polską. Być może, jak zawsze zresztą, Cypr podąży podobną drogą i okaże się, że Polska została wykreślona z planów turystycznych przez cypryjski rząd…

Śledźcie nas na bieżąco.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!