fbpx

Izrael z Cypru? Czemu nie! To tylko godzina lotu!

Będąc na Cyprze może pomyślicie o tym, aby wybrać się na krótką wycieczkę do Ziemi Świętej. Koszty takowej wycieczki nie są zbyt duże, a może warto przy okazji zobaczyć Jerozolimę czy Tel Aviv.

Zacznijmy od biletów. Do stolicy Izraela możecie dolecieć z obydwu cypryjskich lotnisk. W chwili obecnej tańsze bilety są dostępne na trasie Pafos – Tel Aviv. Z Pafos dolecicie Ryanair’em. Ceny biletów zaczynają się już od 29€ w dwie strony. W cenę macie wliczone dwa bagaże podręczne o wymiarach 55 x 40 x 20 cm oraz 35 x 20 x 20 cm.

Nieco droższe, ale też w przyzwoitych cenach zaczynających się od 39€ są dostępne loty z Larnaki. Te z kolei obsługiwane są przez kilka linii lotniczych. Na trasie do Tel Avivu latają zarówno greckie linie lotnicze AEGAN, rumuńskie BlueAir czy cypryjskie COBALT. Lot z Larnaki jest o tyle bardziej komfortowy, że jest po prostu dużo więcej połączeń niż z Pafos.

Gdy już macie bilet warto jest się zapoznać co możecie zobaczyć zarówno w Tel Avivie (zobaczcie tutaj) jak i w Jerozolimie (zobaczcie tutaj). Warto jest sobie zaplanować dokładnie co i kiedy chcecie zobaczyć. Poczytajcie dokładnie, gdyż za wstęp do niektórych miejsc będziecie musieli zapłacić, a inne są bezpłatne. Możecie także dołączyć do jednej z wycieczek organizowanych przez zawodowego przewodnika. Listę przewodników i ich ceny zobaczycie tutaj.

A co z poruszaniem się między miastami? Są oczywiście dwa wyjścia. Jednym jest komunikacja publiczna. Autobusów jest masa, cały Izrael jest pięknie połączony siatką autobusową. Najpopularniejszy to Egged, mają świetną stronę internetową, przez którą można rezerwować bilety. Jednak nie jest to wymóg. Można też bilety kupować bezpośrednio na dworcach i u kierowców. Przykładowe ceny autokarów (1 € to ok. 3,9429 NIS):

  • Autobus z Tel Awiwu do Jerozolimy kosztuje 18 NIS i startuje z głównego dworca, położonego niedaleko stacji kolejowej Hahagana. Linia o ile dobrze pamiętam ma numer 405 i 480.
  • Autobus  Be’er Sheva – Tel Awiw (numer 370) Opuszcza stację równie często co poprzednik (co jakieś 15 minut) – 17 NIS.
  • Autokar powrotny z Jerozolimy do Holonu (okolice Tel Awiwu) – 24 NIS
  • Autokar z Eilat do Tel Awiwu – 75 NIS
  • Eilat – Tel Awiw – 70 NIS
  • Z Jerozolimy do Hajfy (nr 940) – 42 NIS
  • Ein Gedi – Masada (nr 380) –  18 NIS

Jeżeli nie lubicie komunikacji publicznej polecamy wynajem samochodu. Zanim to jednak zrobicie sprawdźcie dokładnie zasady wynajmu, tak abyście nie byli zaskoczeni dodatkowymi opłatami. Zobaczcie dostępne samochody i warunki ich wynajmu klikając tutaj.