Inteligentne systemy sygnalizacji świetlnej w stolicy i Limassol

Minister nadal twierdzi, że „inteligentna” sygnalizacja świetlna wyraźnie eliminuje korki i jako przykład daje rondo Agia Fyla w Limassol – będzie więc przebudowa kolejnych skrzyżowań.

Na wyjątkowo zatłoczonym rondzie Agia Fyla w Limassol zainstalowano zestaw inteligentnych sygnalizacji świetlnych, co skróciło czas oczekiwania o 74%

W odpowiedzi na ten eksperyment Ministerstwo Transportu ogłosiło przetarg na wprowadzenie inteligentnych systemów sygnalizacji świetlnej, aby złagodzić pogarszające się zatory w dwóch największych miastach Cypru, Nikozji i Limassol.

Projekt ten ma kosztować 6 mln euro i być realizowany maksymalnie przez 24 miesiące oraz obejmować najbardziej ruchliwe skrzyżowania w centrach obu miast.

Minister transportu, Yiannis Karousos poinformował że przetarg przewiduje instalację 125 inteligentnych sygnalizacji świetlnych, z których 70 będzie w stolicy, a 55 w Limassol.

Sygnalizatory będą połączone z kamerami, systemami radarowymi lub czujnikami pod jezdnią. Pomoże to wykrywanie samochodów i uruchamianie zmiany światła z czerwonego na zielony.

System, po pełnym wdrożeniu, będzie zbierał dane o ruchu drogowym z czujników umieszczonych w kluczowych punktach sieci drogowej w obszarach miejskich, przetwarzał je w czasie rzeczywistym, a następnie wydawał polecenia systemowi sterowania sygnalizacją świetlną. Dostosuje czas zielonego światła w zależności od natężenia ruchu, aby zmniejszyć opóźnienia. Będzie również koordynować sąsiednie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną na głównych drogach, aby zmniejszyć efekt zatrzymywania się i ruszania, tworząc zielone fale przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa i emisji spalin.

Autobusy i pojazdy reagujące na sytuacje awaryjne, takie jak karetki pogotowia i wozy strażackie, będą miały pierwszeństwo.

System będzie również ostrzegał, jeśli sygnalizacja świetlna jest niesprawna, zapobiegając ewentualnym wypadkom.

Pozwoli też opracować plan obsługi ruchu w razie wypadku lub robót drogowych.

Wśród zalet systemu można wymienić skrócenie czasu podróży o 10%-25%, zmniejszenie opóźnień o 15%-35%, zmniejszenie liczby „stop-start” o 10%-30% oraz skrócenie czasu podróży komunikacją miejską o 28%.

Oczekuje się, że całkowite zużycie paliwa podczas podróży spadnie o 8-10%, zmniejszy emisję zanieczyszczeń o 10-15% i poprawi jakość powietrza.

Regionalny system kontroli i zarządzania ruchem miejskim jest współfinansowany przez UE i zostanie wdrożony w Nikozji i Limassol w dwóch etapach.

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading