Inne halloumi uznane jako chronione

Znak ChNP będzie można stosować także w przypadku sera w formie plastra i okrągłego burgera

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że przyjęło wniosek Cypryjskiego Stowarzyszenia Producentów Serów, który wezwał do dodania sera halloumi w rozłożonych blokach, plasterkach i okrągłych burgerów do listy ChNP (chroniona nazwa pochodzenia).

Zgodnie z cypryjskim dziennikiem urzędowym decyzja o przyznaniu nowym formom statusu halloumi ChNP weszła już w życie.

Powodem pomyślnego wniosku stowarzyszenia jest normalna procedura przewidziana przez ramy instytucjonalne UE, która umożliwia państwom członkowskim dostosowanie produkcji produktów o statusie ChNP do współczesnych wymagań konsumentów.


Nazwy produktów zarejestrowane jako ChNP to nazwy, które mają najmocniejsze powiązania z miejscem geograficznym, w którym te produkty są wytwarzane.


Jednocześnie Ministerstwo Rolnictwa dopuściło inne zmiany dotyczące statusu ChNP sera halloumi, a mianowicie możliwość wykorzystania świeżego niepasteryzowanego mleka do produkcji sera, a także opcjonalną już teraz możliwość podgrzewania twarogu do temperatury 40°C podczas procesu produkcyjnego bezpośrednio po koagulacji mleka.

Producenci sera halloumi ChNP mogą teraz dodawać miętę podczas składania i pakowania, a proces solenia sera na sucho został zmieniony z obowiązkowego na opcjonalny. Sól morska będzie również dozwolona w tym ostatnim.

Kolejna poprawka do specyfikacji dotyczy czasu przechowywania halloumi w soli morskiej, obecnie wydłużonego z co najmniej ośmiu godzin do maksymalnie trzech dni.

Z drugiej strony odrzucono wniosek o przyznanie statusu halloumi ChNP niezawierającego laktozy, ponieważ ser musi być wyprodukowany z określonej ilości mleka, niezależnie od tego, czy jest pasteryzowany, czy nie, aby mógł być uznany za ChNP.

No to czekamy na McHalloui w McDonalds…


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading