fbpx

Inflacja na Cyprze wyniosła 9%

Zharmonizowana inflacja wzrosła na Cyprze do 9,1 procent w czerwcu w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku, ustanawiając nowy historyczny rekord.


Według wstępnych szacunków Eurostatu roczna inflacja w strefie euro wyniosła w czerwcu 8,6 proc. z 8,1 proc. miesiąc wcześniej.

Ceny energii wzrosły o 41,9 proc., a żywność i tytoń o 8,9 proc., nieenergetyczne produkty przemysłowe o 4,3 proc., natomiast inflacja w usługach nieznacznie spadła do 3,4 proc. (w porównaniu z 3,5 proc. w maju).

Według Eurostatu inflacja bazowa (po wyłączeniu energii i nieprzetworzonej żywności) wyniosła 4,6 proc. z 4,4 proc. w maju, a po wyłączeniu energii, żywności i tytoniu 3,7 proc. z 3,8 proc. w maju.

Inflacja w Polsce w czerwcu wyniosła 15,6 procent, licząc rok do roku – podał w piątek w tak zwanym szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Ze wstępnych danych GUS wynika, że w czerwcu żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 14,1 proc. rok do roku. Ceny nośników energii wzrosły o 35,3 proc., a paliwa do prywatnych środków transportu o 46,7 proc.


Zostaw swój komentarz:Więcej w tym temacie:
error: UWAGA: Zakaz kopiowania!