fbpx

Inflacja na Cyprze wyniosła 8,4%

Dla porównania w Polsce inflacja w grudniu wyniosła 16,6%

Pomiędzy styczniem a grudniem 2022 r., w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, największe zmiany zaobserwowano w kategoriach mieszkalnictwo, zaopatrzenie w wodę, prąd i LPG (wzrost o 21%) oraz transport z 16,3%.

W porównaniu z grudniem 2021 r. największe zmiany zaobserwowano w kategoriach mieszkalnictwo, woda, prąd i LPG, które wzrosły o 17,1%. oraz żywność i napoje bezalkoholowe, które wzrosły o 12,6%

Kategorie żywność i napoje bezalkoholowe miały największy wpływ na CIP w grudniu 2022 r. w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego z efektem 2,41%.

Ponadto mieszkalnictwo, zaopatrzenie w wodę, elektryczność i LPG miało wpływ 2,32%, a następnie kategoria transportu z 1,51%.

Ponadto duży wpływ na indeks w grudniu 2022 r. w porównaniu z grudniem 2022 r. miały również energia elektryczna i produkty ropopochodne, odpowiednio o 1,41% i 1,20%.

Największy negatywny wpływ na wahania wskaźnika CPI w porównaniu z poprzednim miesiącem miały kategorie żywność i napoje bezalkoholowe, które spadły o 0,65 jednostki, a następnie transport, który spadł o 0,42 jednostki.

Wreszcie produkty ropopochodne i świeże warzywa miały największy negatywny wpływ na zmianę wskaźnika CPI w grudniu 2022 r. w stosunku do analogicznego wskaźnika z poprzedniego miesiąca, spadając odpowiednio o 0,57 jednostki i 0,56 jednostki.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

Bat na sklepy?

Uruchomiono specjalną infolinię do zgłaszania sklepów nie stosujących obniżki podatku VAT Służba Ochrony Konsumentów uruchomiła infolinię dla osób, które mogą zgłaszać firmy nieprzestrzegające obniżonego podatku

Czytaj Dalej

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!