Inflacja dobija – żądają zwiększenia płacy minimalnej

Związki zawodowe i stowarzyszenia konsumentów na Cyprze żądają wyższej krajowej płacy minimalnej

Jak informuje Philenews, w związku ze stale rosnącą inflacją na Cyprze związki zawodowe i stowarzyszenia konsumenckie wspólnie żądają podwyżki krajowej płacy minimalnej od 1 stycznia 2024 r.

Do prezydenta Nikosa Christodoulidesa wysłano już memorandum w związku z faktem, że krajowa płaca minimalna zostanie po raz pierwszy skorygowana 1 stycznia 2024 r., a następnie co dwa lata w oparciu o konkretne kryteria.

Krajowa płaca minimalna, która weszła w życie dopiero 1 stycznia 2023 r., wynosi 940 euro, jednak przez pierwsze sześć miesięcy zatrudnienia wynosi 885 euro.

Z ustalonej krajowej płacy minimalnej korzysta zasadniczo około 40 000 pracowników o niskich dochodach.

We wspólnym oświadczeniu związki zawodowe i stowarzyszenia przedstawiły swoje żądania, w którym wezwano również do uwzględnienia COLA (dodatku na koszty utrzymania).

Przepisy krajowego rozporządzenia w sprawie płacy minimalnej nie mają zastosowania do pracowników domowych, rolnych lub żeglugowych, pracowników, do których stosuje się płacę minimalną określona w rozporządzeniu o branży hotelarskiej z 2020 r., ani do osób odbywających szkolenie lub staż.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading