Okazuje się, że średnio na Cyprze państwo wydaje na służbę zdrowia prawie dwa razy więcej niż w Polsce, ale i tak mniej niż średnia unijna.
Cypr konsekwentnie utrzymuje poziom wydatków na opiekę zdrowotną znacznie poniżej średniej Unii Europejskiej, szczególnie w zakresie wydatków na opiekę zdrowotną i inwestycji profilaktycznych.
Niedawny raport na temat systemów opieki zdrowotnej w UE potwierdza korzyści, jakie Cypr odniósł w wyniku wdrożenia ogólnego systemu opieki zdrowotnej (GHS). Z raportu wynika, że odsetek niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych wśród obywateli jest najniższy w UE i wynosi zaledwie 0,1%.
Dla porównania w Polsce co czwarty obywatel deklaruje niezaspokojone potrzeby medyczne.
Spośród 24 krajów UE, dla których dostępne są szacunki za 2022 r., wydatki socjalne na leczenie chorób i opiekę zdrowotną były najwyższe we Francji, gdzie przeznaczono na ten cel 10,0 proc. PKB. Niewiele mniej wydano w Niemczech (9,7 proc.). Kolejne państwa w tym zestawieniu to Słowenia (8,6 proc.), Austrii (8,5 proc.) i Belgii (7,8 proc.).
Oto szczegółowe zestawienie według raportu:
- Wydatki na opiekę zdrowotną jako procent PKB:
- Polska: 5,0%
- Cypr: 9,4%
- Średnia UE: 11%
- Wydatki na zdrowie na mieszkańca:
- Polska: 1519€
- Cypr: 2686 euro
- Średnia UE: 4028 euro
- Wydatki na programy profilaktyczne:
- Polska: 0,2%
- Cypr: 2,2%
Pocieszające może być to, że w innych krajach na opiekę zdrowotną wydaje się jeszcze mniej, oto przykłady: Bułgaria (4,2%), Irlandia (4,6%), Węgry i Litwa (4,7%), Estonia (4,8%).
Na Cyprze wskaźnik liczby lekarzy wynosi 5 na 1000 mieszkańców (w Polsce 3,4) a liczba pielęgniarek również wynosi około 5 na 1000 mieszkańców (tyle samo w Polsce), czyli w obydwu przypadkach znacznie poniżej średniej UE.
Zostaw swój komentarz: