Ile kosztuje życie na Cyprze

Porównajmy z innymi krajami ile kosztuje życie na Cyprze. Jest drogo?

Zacznijmy od Grecji – to właśnie z nią najczęściej porównywany jest Cypr. Niektórzy uważają nawet, że Cypr jest częścią Grecji (sic!)

Ceny konsumpcyjne w Grecji są o 10,4% niższe niż na Cyprze (bez czynszu). Biorąc pod uwagę czynsz, ceny konsumpcyjne w Grecji są o 24,4% niższe niż na Cyprze. Ceny wynajmu w Grecji są o 55,8% niższe, a ceny w restauracjach o 15,8% niższe niż na Cyprze. Ceny artykułów spożywczych w Grecji są niższe o 7,1%.

Ceny we Włoszech są o 3% wyższe niż na Cyprze (bez czynszu). Po uwzględnieniu czynszu ceny konsumpcyjne we Włoszech są o 7,9% niższe niż na Cyprze. Ceny wynajmu we Włoszech są niższe o 32,5%, a ceny w restauracjach wyższe o 0,1%. Ceny w supermarketach we Włoszech są o 12,7% wyższe niż na Cyprze.

Na Cyprze ceny konsumpcyjne są o 11,4% niższe niż w Niemczech (bez czynszu). Uwzględniając czynsz, ceny konsumpcyjne na Cyprze są o 4,2% niższe niż w Niemczech, natomiast ceny wynajmu są o 17,1% wyższe. Ceny w restauracjach na Cyprze są o 3,5% wyższe, a ceny w supermarketach o 13,9% niższe. 

A co w przypadku Polski? Porównajmy dwa miasta Limassol i Kraków.

Ceny konsumpcyjne w Krakowie są o 30,1% niższe niż w Limassol (bez czynszu), natomiast ceny łącznie z czynszem w Krakowie są o 40,4% niższe niż w Limassol. Ceny wynajmu w Krakowie są o 56,2% niższe niż w Limassol a ceny artykułów spożywczych w Krakowie są o 30,6% niższe niż w Limassol.

A może inne miasta, na przykład stolice.

Ceny konsumpcyjne łącznie z czynszem są w Nikozji o 9,3% wyższe niż w Warszawie, ale ceny wynajmu w Nikozji są o 19,7% niższe niż w Warszawie. Z kolei artykuły spożywcze są o 25,8% droższe w Nikozji niż w Warszawie.

Co ciekawe jeśli porównamy Pafos i Gdańsk okaże się, że ceny konsumpcyjne łącznie z czynszem w Pafos są o 30,4% wyższe niż w Gdańsku a artykuły spożywcze w Pafos są o 23,6% droższe niż w Gdańsku.

I gdzie jest lepiej?

Szacunkowe koszty miesięczne dla czteroosobowej rodziny wynoszą 2914,5 € bez czynszu na Cyprze oraz 2056€ w Polsce, natomiast dla jednej osoby miesięczne koszty wynoszą 832,2 € a w Polsce 622,8 €.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading