Przygotowano raport Urzędu Kontroli dotyczący kontroli policyjnych przeprowadzonych od marca 2020 roku do września 2021 roku, z którego wynika, że podczas ograniczeń nałożonych z powodu pandemii koronawirusa policja przeprowadziła 3,2 mln kontroli i nałożyła 42 482 grzywny, zgarniając prawie 6 mln euro do państwowej kasy.
Spośród wszystkich grzywien zapłacono do tej pory aż 16 474, czyli prawie 39% o wartości 5,94 mln euro. Dla właścicieli niezapłaconych mandatów policja przygotowuje akta karne.
1388 grzywien zostało unieważnionych decyzją kierownictwa policji lub Prokuratora Generalnego.
Sam Prokurator Generalny poinformował że policja bardzo dobrze radziła sobie z egzekwowaniem protokołów związanych z Covid 19.
Szefostwo policji pochwalił się że działało skutecznie. Funcjonariusze dali z siebie wszystko, aby społeczeństwo i Państwo mogły osiągnąć swój cel, jakim jest ochrona zdrowia publicznego. Ich rola wiązała się z dużym ryzykiem zdrowia. W tym czasie w policji zarejestrowano łącznie 417 przypadków zachorowań na koronawirusa.
Według szefostwa policji wpływ egzekwowania prawa na rozprzestrzenianie się koronawirusa był najbardziej widoczny w Limassol gdzie przeprowadzono najmniej kontroli policyjnych na mieszkańca. Tam właśnie odnotowano największą liczbę przypadków Covid.
Natomiast Pafos, gdzie przeprowadzono najwięcej kontroli policyjnych, wykazało najmniejszą liczbę infekcji.
W omawianym okresie policja musiała zadbać o przestrzeganie takich restrykcji jak godzina policyjna, zakaz zgromadzeń, obowiązkowa praca z domu oraz zawieszenie działalności firm.
Przypomnijmy że pierwsze dwa przypadki koronawirusa na Cyprze zostały potwierdzone 9 marca 2020 roku.
Był to 25.latek z Limassol, który wrócił z Włoch, oraz 64.letni kardiochirurg z Nikozji, który wrócił ze zjazdu lekarskiego w Anglii i leczył pacjentów zakażonych.
Pierwsza wymuszona blokada i esemesowe szaleństwo trwało od 24 marca do 13 kwietnia 2020 roku.,
Zostaw swój komentarz: