Wybieracie się z Cypru do Izraela? Oto garść przydatnych informacji.

Będąc na Cyprze może pomyślicie o tym, aby wybrać się na krótką wycieczkę do Ziemi Świętej. Koszty takowej wycieczki nie są zbyt duże, a może warto przy okazji zobaczyć Jerozolimę czy Tel Aviv.

Zacznijmy od biletów. Do stolicy Izraela możecie dolecieć z obydwu cypryjskich lotnisk. W chwili obecnej tańsze bilety są dostępne na trasie Pafos – Tel Aviv. Z Pafos dolecicie Ryanair’em. Ceny biletów zaczynają się już od 20€ w dwie strony. W cenę macie wliczone dwa bagaże podręczne o wymiarach 55 x 40 x 20 cm oraz 35 x 20 x 20 cm.

Nieco droższe, ale też w przyzwoitych cenach zaczynających się od 39€ są dostępne loty z Larnaki. Te z kolei obsługiwane są przez kilka linii lotniczych. Na trasie do Tel Avivu latają zarówno greckie linie lotnicze AEGAN, rumuńskie BlueAir czy cypryjskie COBALT. Lot z Larnaki jest o tyle bardziej komfortowy, że jest po prostu dużo więcej połączeń niż z Pafos.

Gdy już macie bilet warto jest się zapoznać co możecie zobaczyć zarówno w Tel Avivie (zobaczcie tutaj) jak i w Jerozolimie (zobaczcie tutaj). Warto jest sobie zaplanować dokładnie co i kiedy chcecie zobaczyć. Poczytajcie dokładnie, gdyż za wstęp do niektórych miejsc będziecie musieli zapłacić, a inne są bezpłatne. Możecie także dołączyć do jednej z wycieczek organizowanych przez zawodowego przewodnika. Listę przewodników i ich ceny zobaczycie tutaj.

A co z poruszaniem się między miastami? Są oczywiście dwa wyjścia. Jednym jest komunikacja publiczna. Autobusów jest masa, cały Izrael jest pięknie połączony siatką autobusową. Najpopularniejszy to Egged, mają świetną stronę internetową, przez którą można rezerwować bilety. Jednak nie jest to wymóg. Można też bilety kupować bezpośrednio na dworcach i u kierowców. Przykładowe ceny autokarów (1 € to ok. 3,9429 NIS):

  • Autobus z lotniska Tel Awiw do Jerozolimy (linia 485) kosztuje 16 NIS (~4€) i startuje z przystanku autobusowego położonego przy terminalu III lotniska (tam wysiądziecie z samolotu); kursów jest wiele, a ta linia jedzie prosto do Jerozolimy na tamtejszy Dworzec Główny
  • Autobusy z Jerozolimy na Dworzec Główny w Tel Awiwie kursują co 15 minut i zaczynają z Dworca Głównego
  • Autobus  Be’er Sheva – Tel Awiw (numer 370) Opuszcza stację równie często co poprzednik (co jakieś 15 minut) – 16 NIS.
  • Autokar powrotny z Jerozolimy do Holonu (okolice Tel Awiwu) – 24 NIS
  • Autokar z Eilat do Tel Awiwu – 75 NIS
  • Eilat – Tel Awiw – 70 NIS
  • Z Jerozolimy do Hajfy (nr 940) – 42 NIS
  • Ein Gedi – Masada (nr 380) –  18 NIS

Ciekawostką niech będzie to, że tak naprawdę nie musicie brać gotówki – w Izraelu praktycznie w każdym miejscu można płacić kartą płatniczą. Dotyczy to także bazarów czy płatności za bilety autobusowe – kierowcy nie przyjmują kart, ale można kupić bilety w automatach na dworcach.

Jeśli chcecie zwiedzić wszystko w Jerozolimie niedużym kosztem – wystarczy wsiąść w tamtejszy tramwaj. Zawiezie Was prosto z dworca na starówkę. Jego trasa prowadzi praktycznie wzdłuż wszystkich atrakcji Jerozolimy.

Jeżeli nie lubicie komunikacji publicznej polecamy wynajem samochodu. Zanim to jednak zrobicie sprawdźcie dokładnie zasady wynajmu, tak abyście nie byli zaskoczeni dodatkowymi opłatami. Zobaczcie dostępne samochody i warunki ich wynajmu klikając tutaj.

A noclegi? Także w tym wypadku różnica jest spora. No i wybór olbrzymi. Są dostępne zarówno miejsca po 20€ za dobę jak i te za które trzeba by zapłacić kilkaset euro za dobę. Wybór jest trudny – dlatego tylko od Was zależy gdzie i za ile będziecie nocować. Może jednak warto przemyśleć aby jeden dzień nocować w stolicy Izraela a kolejne dni spędzić w Jerozolimie? Poszukajcie noclegów w naszej wyszukiwarce tutaj.

Przypominamy, żeby wjechać do Izraela należy mieć ważny paszport. Polacy nie potrzebują dodatkowych wiz, paszport musi być jednak jeszcze ważny minimum 6. miesięcy.

Pamiętać należy o tym, że lądujecie na Terminalu 3 lotniska w Tel Avivie, a w drogę powrotną samoloty tanich linii lotniczych startują z Terminalu 1. Na szczęście wszystkie autobusy zatrzymują się na obydwu terminalach. Ciekawostką niech będzie fakt, że pomiędzy terminalami kursuje bezpłatny autobus – więc jeśli dojedziecie na niewłaściwy terminal możecie swobodnie się przemieścić i to za darmo.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading