Hulajnogi doczekają się swoich przepisów

Członkowie Komisji ds. Transportu wezwali Rząd do uregulowania przepisów dotyczących korzystania z pojazdów mobilności osobistej na Cyprze, w szczególności skuterów elektrycznych.

Chodzi o popularne ostatnio hulajnogi czy inne dowolne urządzenie samobieżne wykorzystujące dowolną formę energii, które może unieść osobę siedzącą lub stojącą. Urządzenie posiada kierownicę, wał napędowy i co najmniej dwa koła.

Rządowy projekt ustawy regulujący użytkowanie hulajnóg czy e-skuterów jest rozwiązaniem tymczasowym, w oczekiwaniu na unijną dyrektywę regulującą tę sprawę.

Przewiduje ona, że hulajnogi mogą być użytkowane wyłącznie na ścieżkach rowerowych  lub w przestrzeni będącej przedłużeniem ścieżki rowerowej – takiej jak obszar ogólnodostępny użytkowany przez rowerzystów i pieszych, czy też na skwerze lub chodniku na podstawie decyzji gmin lub władz lokalnych.


Operatorzy tych pojazdów muszą mieć ukończone 16 lat. Obowiązkowo muszą nosić kask. Maksymalna dopuszczalna prędkość to 15 km na godzinę.


Ustawa zawiera również przepisy dla importerów i sprzedawców skuterów odnoszące się do specyfikacji technicznych skuterów, a także przepisy regulujące licencjonowanie wypożyczalni skuterów.

Dodatkowo projektowane przepisy określają przestępstwa i związane z nimi kary.

Pojazdy do mobilności osobistej zostały najpierw wprowadzone jako pojazdy rekreacyjne, ale ze względu na ich rosnącą popularność są obecnie coraz częściej wykorzystywane jako właściwy środek transportu.

Rozwój ten zmusza władze do planowania ich regulacji, biorąc pod uwagę różne parametry, w oparciu o bezpieczeństwo na drogach, mobilność, ale także planowanie urbanistyczne, ruch i inne dane.

Drugi ma na celu uregulowanie rozliczania pozasądowych mandatów dla kierowców przyłapanych na łamaniu przepisów bezpieczeństwa ruchu drogowego, trzeci natomiast proponuje zakaz poruszania się pojazdami do poruszania się po drogach.

Oprócz trzech ustaw komisja omawiała nowelizację ustawy o prawie jazdy.

Jedną z nowości będzie ustalenie limitu czasowego trwania „studenckiego prawa jazdy”. 


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading