fbpx

Hiromeri na liście ochronnej UE

Komisja zatwierdziła wniosek o rejestrację Hoiromeri Pitsilias w ramach chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG). Na liście znajdują się już miedzy innymi polskie produkty takie jak: chleb prądnicki, jabłka grójeckie czy kołacz śląski.

„Hiromeri Pitsilias” to rafinowany produkt wytwarzany z suszonego, marynowanego, wędzonego i marynowanego mięsa w winie. Wyprodukowany w górzystym obszarze Pitsilia. Rozwój jego właściwości wynika z wiedzy i doświadczenia jego producentów, a w szczególności z doboru wina, które musi być czerwone i wytrawne i pochodzi z winnic lokalnej odmiany „Black”, która jest odmianą dominującą w regionie, a także etapy wędzenia i marynowania, które zadecydują o kolorze, zapachu i smaku.

Aby zrobić hiromeri, potrzeba szynki wieprzowej, gęstej soli i czerwonego wina. Jest to trwający od trzech do czterech miesięcy proces, podczas którego starannie oczyszczona z nadmiaru tłuszczu i żył noga wieprzowa dojrzewa w czerwonym wytrawnym winie i soli przez 20-25 dni. Każdego dnia jest sprawdzana i w razie potrzeby dodawane jest więcej wina. Po wyjęciu z wina umieszcza się go w prasie na 48 godzin, a następnie powoli wędzi w palonym drewnie trzy do czterech razy w tygodniu przez okres trzech do czterech miesięcy. Po pewnym czasie namoczenia, odsączenia i sprasowania pozostawia się w wędzarniach do schłodzenia przez dwa miesiące. Jak większość cypryjskich przysmaków, hiromeri jest bardzo aromatyczne. 

Obecnie nie wszystkie produkty, które możecie kupić w sklepach są domowej roboty. Kilka najnowocześniejszych jednostek produkcyjnych wykorzystuje najnowsze technologie, przywiązując dużą wagę do higieny i bezpieczeństwa.

Wgórskich wioskach miejscowa ludność nadal produkuje domowe hiromeri dla swojej rodziny i jako uczta dla krewnych i przyjaciół.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!