Halloumi z północy na europejskich stołach

Już w przyszłym roku producenci z północy będą mogli eksportować halloumi ze znakiem Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP)

Jak powiedział Kjartan Bjornsson, kierownik Jednostki Wsparcia Rozliczeń Cypryjskich Komisji Europejskiej, producenci sera Halloumi z północy powinni móc eksportować swoje produkty zgodnie ze standardami chronionej nazwy pochodzenia (ChNP) najpóźniej w połowie przyszłego roku.

Komisja Europejska wyznaczyła sobie za cel czerwiec, aby pierwsze haloumi objęte ChNP przekroczyło zieloną linię i mogło zostać wywiezione do pozostałej części Unii Europejskiej, i że „ma nadzieję, że społeczność Turków cypryjskich pomyślnie spełni wymogi UE standardy zdrowotne dla Halloumi.”

Dodał, że w przypadku eksportu sera Halloumi ChNP „oprócz pozytywnych danych dotyczących wzrostu tranzytu i handlu kryje się przesłanie nadziei” oraz że decyzja o wywozie sera Halloumi ChNP do UE „pokazuje, że społeczność Turków cypryjskich jest w stanie przyjąć standardy UE.”

Przypomnijmy, że Halloumi  (Χαλλούμι / Halloumi / Hellim) jest to cypryjski ser wytwarzany z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego, koziego i krowiego, często z dodatkiem mięty.
Jest serem półtwardym białej barwy, cechującym się dużą elastycznością. Jego skład stanowi do 46% wody, co najmniej 43% tłuszczu, około 22% białka i 3% soli. Może być spożywany świeży lub (dzięki wysokiej temperaturze topnienia) jako smażony bądź grillowany.

Od 13.04.2021 roku jest chroniony przez Unię Europejską i posiada znak Chroniona nazwa pochodzenia (ChNP).


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!