Hala Sultan Tekke będzie nieczynna dla turystów

Hala Sultan Tekke w Larnace to nie tylko główny kierunek turystyczny ale również miejsce modłów dla muzułmanów.

I to nie byle jakie. Jest to trzecie na świecie święte miejsce dla wyznawców Islamu.

A część okupowana Cypru to głownie wyznawcy tej właśnie monoteistycznej religii.

Hala Sultan znajduje się w pobliżu międzynarodowego lotniska w Larnace nas słonym jeziorem które zimą jest schronieniem dla licznie tu przybywających dzikich ptaków. Główną atrakcją są flamingi. Latem jezioro zmieni się w taflę soli. Zatem okolica meczetu zachwyca swym urokiem przez cały rok.

Jeśli w tym roku wybieracie się na Cypr, musicie wiedzieć że od 27 maja do 25 czerwca trwa ramadan.

Odwiedzające to święte miejsce musicie uszanować godziny trwania modłów. Nie tylko zachowując stosowną ciszę ale również musicie pamiętać o odpowiednim okryciu i pozostawieniu obuwia na zewnątrz meczetu.

I ważna informacja. Nie planujcie wizyty w Hala Sultan we wtorek 27 czerwca. Tego dnia do miejsca kultu przybędą licznie pielgrzymi. Dla turystów tego dnia niestety wstęp zakazany. Godziny otwarcia to 08:30-17:00.

I jeszcze kilka słów o ramadanie zaczerpniętych z Wikipedii:

Podczas trwania ramadanu od świtu do zmierzchu muzułmaninowi nie wolno spożywać żadnych pokarmów, pić żadnych napojów, palić tytoniu ani uprawiać seksu. Ostatni posiłek przed kolejnym dniem postu jedzą przed świtem, w momencie kiedy usłyszą wołanie do porannej modlitwy, powstrzymują się od dalszego jedzenia i picia. W ramadanie muzułmanie zwykle spożywają dwa posiłki – iftar po zachodzie słońca oraz suhur przed świtem. Jednak obowiązkiem muzułmanina podczas ramadanu jest szczególna wstrzemięźliwość nie tylko wobec doznań cielesnych, ale i wewnętrznych złych skłonności do fałszu, obłudy, obmowy, kłamstw. Post to inaczej ochrona przed karą Allaha. Ci, którzy poszczą, wchodzą do raju z bramy „ar-Rajan” (raj ma 8 bram). Kobiety ciężarne, karmiące matki, osoby chore psychicznie i podróżujący nie muszą przestrzegać ramadanu. W zamian mogą wybrać sobie 30 dowolnych dni w ciągu roku na post, a w czasie ramadanu nakarmić przynajmniej jedną osobę, której nie stać na przyzwoity posiłek.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!