fbpx
EnglishGreekPolishRussian
  • Limassol 25'C 🌥
  • Nicosia 29'C ☁
  • Larnaca 28'C 🌥
  • Ayia Napa 26'C 🌥
  • Paphos 25'C 🌥
  • Limassol 25'C 🌥
  • Nicosia 29'C ☁
  • Larnaca 28'C 🌥
  • Ayia Napa 26'C 🌥
  • Paphos 25'C 🌥

Można normalnie zwiedzać Hala Sultan Tekke

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Hala Sultan Tekke, trzecie święte miejsce muzułmanòw, wbrew plotkom jakie ostatnio pojawiły się w sieci, nie jest zamknięte dla wyznawcòw innych religii i oczywiście dla turystòw. Wszyscy są mile widziani. Dotyczy to ròwnież osób chcących zwiedzić grobowiec. 

Nie blokujemy dostępu do nikogo, prosimy muzułmanów, nie-muzułmanów, wierzących, niewierzących, aby zbliżyli się do grobu  z szacunkiem, na jaki zasługuje – mòwi Imam.

Wyjaśnił, że grób jest bardzo świętym miejscem kultu muzułmańskiego i że w świecie muzułmańskim standardową praktyką jest przestrzeganie pewnych procedur przed wizytą w grobowcu. Imam powiedział, że pomieszczenie meczetu, w którym znajduje się grób, podobnie jak wszystkie groby tego kalibru na całym świecie, należy traktować z takim samym szacunkiem.


Powiedział, że Turcy zbudowali bramę z tyłu meczetu, w której grób można zobaczyć przez okna. Dodał, że odwiedzający mogą korzystać z tej części, aby zobaczyć grobowiec lub złożyć hołd. Czczone grobowce są w pełni dostępne na specjalne okazje, takie jak Bayrams i inne święta lub na specjalne życzenie.

Imam zwrócił również uwagę, że pomimo kwestii higieny, biorąc pod uwagę sytuację pandemiczną, chętnie wita się odwiedzających meczet. Wyznaczone są miejsca,  do których mogliby się udać odwiedzający, oraz inny obszar dla ludzi modlących się.


Iman powiedział, że otrzymywał wiele skarg i słyszał obawy ludzi modlących się w meczecie, odkąd wielu odwiedzających wchodzi w butach i chodzą po dywanie, podczas gdy ludzie modlący się dotykają go głowami, kłaniając się podczas modlitwy.

To kwestia szacunku i higieny – powiedział.

Kompleks meczetów każdego roku przyciąga tysiące turystów i pielgrzymów.

Według Alemdara, Hala Sultan Tekke, będąc jednym z najważniejszych zabytków na wyspie, powinna być pod opieką działu starożytności. Ze względu jednak na ograniczenia, administracja wszystkich miejsc kultu jest i powinna być obowiązkiem duchownych.

„Hala Sultan Tekke jest ważnym miejscem dziedzictwa kulturowego dla całej ludzkości, ale nie jest muzeum, jest i zawsze będzie miejscem kultu i miejscem świętym” – powiedział Alemdar, dodając, że ludzie przychodzą tam się modlić, a goście muszą szanować świętość tego miejsca.

Grobowiec należy do Umm Haram, krewnej Proroka Mahometa, która została zabita w tym miejscu po upadku z muła. Była żoną jednego z najwyżej postawionych oficerów kalifa Moawii, który poprowadził dwa najazdy na Cypr w roku  649 i 650. 

Jest czczony jako jedno z najświętszych miejsc dla muzułmanów, ponieważ jest bezpośrednio powiązany z Prorokiem Mahometem.

W związku z niedawnym wandalizmem w meczecie w Limassol i incydentem z flagą w meczecie w Tuzli, Imam wezwał władze do zapewnienia całodobowej ochrony.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!