Gwałtowny skok cen paliw

Urzędnicy zapomnieli o nowych przepisach – nagle wróciły podatki paliwowe.

Urzędnicy starają się usprawiedliwić błąd w wyniku którego konsumenci płacą od dzisiejszego poranka dużo więcej za paliwo.

Szefowa parlamentarnej komisji finansów, Christiana Erotokritou, poinformowała w radiu CyBC, że zwołano nadzwyczajne posiedzenie z udziałem ministerstwa finansów, a następnie plenum Izby w celu ratowania sytuacji.

Pozorne przeoczenie dotyczy przedłużenia obowiązującej od 7 marca 2022 r. ulgi podatkowej dla konsumentów, którą we wrześniu Izba przyspieszyła do końca lutego, a 22 lutego ustępujący rząd zatwierdził dalsze przedłużenie do 30 kwietnia.

Jednak we wtorek okazało się, że przedmiotowa ustawa nie została oficjalnie złożona w odpowiednim czasie i nie została jeszcze zatwierdzona na posiedzeniu plenarnym, co Erotokritou przypisuje władzy wykonawczej, która nie przestrzegała wytartych procedur.

Parlament to nie poczta, nie zawsze odbywa się sesja, istnieje konstytucja, która stanowi, że przepisy muszą być przedkładane na posiedzeniu plenarnym – powiedziała CyBC.

W rezultacie, na nieokreślony czas, automatycznie przywracane jest wznowienie podatku konsumpcyjnego na paliwa, zwiększając ich cenę dla konsumentów, którzy mogą spodziewać się, że za litr benzyny zapłacą o 7 centów więcej, za olej napędowy o 8,3 centa, a 6,4 centa więcej za litr oleju opałowego.

Szef Stowarzyszenia Konsumentów Marios Droushiotis, również przemawiający w radiu CyBC, zastanawiał się, jak to możliwe, że ustępujący rząd nie przewidział tej sytuacji i nie podjął działań, aby jej uniknąć w czasie, gdy ludzie są tak wyciśnięci finansowo.

Erotokritou oświadczyła, że nadzwyczajne posiedzenie komisji zostanie zwołane jutro o godzinie 15:00, a następnie w czwartek o godzinie 16:00 odbędzie się zgromadzenie plenarne, aby jak najszybciej naprawić tę sprawę.

Nie pozwolimy cypryjskim konsumentom płacić nawet jednego centa więcej za dziewięć lub dziesięć dni – powiedziała

Okazuje się więc, że od piątku ceny powinny spaść ponownie…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading