fbpx

Grecja świętuje Dzień Niepodległości, a razem z nią Cypr.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

25 marca w całej Grecji odbywa się jedno z największych greckich świąt państwowych – Dzień Niepodległości. Święto to jest upamiętnieniem Powstania Narodowego, które wybuchło dokładnie 25 marca 1821 roku, a które z czasem doprowadziło do wyzwolenia kraju spod prawie 400. letniego jarzma niewoli tureckiej.W wojnie narodowościowej wzięli udział nie tylko Grecy, ale również i inne zamieszkujące na tym terenie ludy, które po raz pierwszy zjednoczyły się w nowożytny naród. Grecja włączona była w skład Imperium Osmańskiego od 1453 r. Grecy wielokrotnie próbowali wyzwolić się z niewoli, jednak bezskutecznie. Dopiero w marcu 1821 roku, z dumnym hasłem na ustach „Wolność albo śmierć” (gr. Ελευθερία ή θάνατος), z wolą zbudowania wspólnego, chrześcijańskiego, nowożytnego państwa greckiego, Grecy rozpoczęli udane powstanie przeciwko rodzimym muzułmanom – Turkom. Wojna była okrutna i krwawa, niejednokrotnie okupiona krwią niewinnej ludności cywilnej. Masakra dokonana przez Turków na ludności greckiej na Wyspie Chios w 1822 r. została uwieczniona na obrazie Eugène Delacroix „Masakra na Chios” i pokazana 2 lata później w Luwrze, co wstrząsnęło opinią międzynarodową. Po siedmiu latach krwawych walk, w których zaangażowane były Rosja, Anglia i Francja, po tysiącach ofiar, sojusznicze wojska zdołały zniszczyć ottomańsko-egipską flotę i odzyskały kontrolę nad Morzem Egejskim.


Grecka autonomia została podpisana 3 lutego 1830 roku w Protokole Londyńskim. 4 lata później Ateny zostały stolicą Grecji. Proces formowania nowej greckiej niepodległości trwał do końca XIX w.


Co roku, 25 marca, w Atenach organizowana jest wielka parada wojskowa z udziałem czołgów, samolotów, helikopterów i dronów. Tysiące rodzin z miniaturowymi niebiesko – białymi flagami w rękach gromadzi się w centrum miasta, aby uczestniczyć w uroczystościach. Podobne parady odbywają się na Cyprze by podkreślić solidarność miejscowej ludności z Grecją.

Tego dnia w kościele ortodoksyjnym, obchodzone jest również Święto Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, które jest z kolei jednym z najważniejszych świąt kościelnych.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!