fbpx

Graniczna wyliczanka – Ty przejdziesz a Ty nie!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Niektórzy z pograniczników na północy stosują dziwne, niepublikowane wcześniej obostrzenia – żądają zaświadczeń o pobycie na terenie Republiki Cypryjskiej w ciągu ostatnich 14. dni

O sprawie po raz pierwszy napisało Cyprus Mail podając przykład posiadającego dokument Yellow Slip obywatela Wielkiej Brytanii. Podczas przekraczania granicy zażądano od niego zaświadczenia, że w ciągu ostatnich 14. dni nie opuszczał kraju. Niestety, nie wyjaśniono mu gdzie takie zaświadczenie może uzyskać.

Mój sąsiad, obywatel Wielkiej Brytanii na stałe mieszkający na Cyprze, udał się w niedzielę do punktu kontrolnego w Dheryni, aby przejść na północ z garścią dokumentów gotowych do kontroli zarówno przez urzędników grecko-cypryjskich, jak i turecko-cypryjskich w punkcie kontrolnym. Miał negatywny test wykonany nie więcej niż siedem dni wcześniej, w formie drukowanej. Jest również w pełni zaszczepiony i miał przy sobie ostemplowaną kartę potwierdzającą, że rzeczywiście otrzymał obie dawki 
Został on przepuszczony przez urzędników południa, ale odmówiono mu wjazdu na północ przez turecko-cypryjskich oficerów po tym, jak poproszono go o pokazanie oświadczenia potwierdzającego, że nie opuszczał Cypru w ciągu ostatnich 14 dni.


Niektórzy posiadacze Yellow Slipów mają problemy z przekraczaniem granicy z północą


Cyprus Mail cytuje także innego mieszkańca Cypru:

Obywatele europejscy mieszkający na Cyprze, z yellow slip, nie mogli dostać się na północ w niedzielę, pomimo szybkiego testu wykonanego tego samego dnia, który dowiódł, że mają negatywny wynik na koronawirusa – powiedział Ovidiu Popescu dla Cyprus Mail.
Na przejściu w Dheryni tureccy cypryjscy urzędnicy poprosili obcokrajowców o dokumenty potwierdzające, że nie podróżowali w ciągu ostatnich 14 dni.
Jak stały mieszkaniec może to udowodnić? W tej chwili nie ma możliwości uzyskania takiego dokumentu. Północ zmieniła zasady zaledwie dwa dni po ponownym otwarciu!

Potwierdzają to także nasi czytelnicy – niektórzy bez problemu przechodzili na północ legitymując się polskimi dowodami osobistymi, od innych żądano dodatkowo yellow slip a kolejni nie byli przepuszczani z powodu braku zaświadczenia.

Według grecko-cypryjskiego członka komitetu technicznego ds. zdrowia obu społeczności, Leonidasa Fylactou, takie dokumenty nie były częścią porozumienia zawartego między obiema stronami.

Kiedy komisja ds. zdrowia technicznego zebrała się w celu omówienia, jakie dokumenty będą konieczne do przekroczenia, dokument potwierdzający, że stali mieszkańcy nie opuścili Republiki w ciągu ostatnich 14 dni, nie został umieszczony w wymaganiach– powiedział Fylactou w rozmowie z Cyprus Mail

Na oficjalnej stronie rządowej Republiki Cypryjskiej także nie ma mowy o dodatkowych dokumentach. Przypomnijmy, że w przesłanym do mediów komunikacie zapewniono, że przekraczanie granicy z obszarami okupowanymi będzie się odbywać na tych samych zasadach co przed zamknięciem z powodu pandemii – jedyną nowością jest przedstawianie negatywnych wyników testów nie starszych niż 7 dni.

Niestety, po raz kolejny władze północy wprowadzają zmiany w ustaleniach. Najpierw było to obniżenie wieku od którego wymagane są testy z 12. do 6 lat a teraz dodatkowe zaświadczenie (oświadczenie sądowe) o przebywaniu na Cyprze w ciągu ostatnich 14. dni.

W takim wypadku, turyści z Polski którzy chcą spędzić wakacje na północy Cypru po prostu mogą zostać niewpuszczeni lub zostaną skierowani na obowiązkową kwarantannę. Praktycznie wszystkie wycieczki i wczasy organizowane przez polskich touroperatorów przylatują na lotniska w Pafos lub Larnace po czym autokarami dojeżdżają na północ.

Ale cóż, jak już pisaliśmy wcześniej – Cypr Północny chce zostać niepodległym państwem i już teraz robi wszystko według tylko sobie znanych zasad.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!