Upały!

Jak informują cypryjskie media w ciągu ostatnich dwóch dni w wyniku przegrzania zmarły na Cyprze dwie osoby, kolejnych pięć jest leczonych w szpitalach z powodu przegrzania – jedna osoba jest w stanie krytycznym.

Do szpitala w Nikozji rodzice przywieźli roczne dziecko, które zostawili na dworze aby się pobawiło nad basenem. Dziecko do tego stopnia zostało przegrzane, że lekarze podejrzewają zapalenie płuc. Na szczęście życiu dziecka nie zagraża niebezpieczeństwo.

A jak sobie radzić przy upałach?

☼ Odpoczywaj, odpoczywaj, odpoczywaj. A jeśli nie możesz oddać się tej miłej czynności, to przynajmniej odpuść sobie wysiłek fizyczny

☼ Jeśli masz do wyboru piętrowe łóżko lub podłogę, wybierz podłogę. Chłodne powietrze jest cięższe i idzie dołem. Ciepłe jest lżejsze, więc idzie górą

☼ Często bierz chłodną kąpiel lub prysznic, by schłodzić organizm

– Co gotujesz? – Cypr…

☼ Jedz chłodne, lekko solone potrawy oraz owoce i warzywa o wysokiej zawartości potasu (pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew)

☼ Zasłoń okna w mieszkaniu, szczególnie te wystawione na działanie słońca. Otwieraj okna i żaluzje nocą, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa, jeśli jest to bezpieczne. Jeśli mieszkanie jest klimatyzowane, drzwi i okna należy zamykać.

☼ Wentylatory elektryczne mogą dawać pewną ulgę, jednak, jeśli temperatura zewnętrzna przekracza 35 °C, wentylator nie jest w stanie zapobiec chorobom wywołanym działaniem upału

☼ Upały najbardziej szkodzą osobom starszym, chorym oraz dzieciom. Ich organizmy nie radzą sobie  z utrzymaniem prawidłowej temperatury. Jeśli więc poczujesz takie objawy jak: zawroty głowy, gorączka, osłabienie, czy bóle mięśni zostań w domu (szczególnie w godz. 11-15) pozamykaj okna, weź letni prysznic, popijaj chłodne napoje.

☼ Jeśli musisz koniecznie wyjść z domu staraj się zrobić to do godz. 11 lub po 15. Koniecznie załóż nakrycie głowy i jasne, przewiewne ubranie.

☼ Pij w upał co najmniej 2-3 litry wody, słabej herbaty lub soków owocowych. Te ostatnie są najbardziej pożyteczne, bo zawierają elektrolity. Warty polecenia jest też sok pomidorowy. Zawiera duże ilości potasu, który w czasie upałów wypłukuje się z organizmu. W czasie upałów zrezygnuj z alkoholu (może spowodować nagłe obniżenie ciśnienia, co skutkuje omdleniami i zasłabnięciem) i napojów z kofeiną (coli, kawy). Napój nie może być lodowaty, najlepiej wypijać płyny o temperaturze pokojowej. Jedz sałatki, warzywa i owoce.

☼ W przypadku bolesnych skurczy mięśniowych, zwykle mięśni nóg, ramion lub brzucha, występujących często po długotrwałym wysiłku fizycznym podczas upału, bezzwłocznie odpocznij w chłodnym miejscu pijąc jednocześnie doustne gotowe nawadniające płyny glukozo-elektrolitowe. Jeśli związane z przegrzaniem organizmu kurcze nie ustępują przez dłużej niż godzinę, konieczne staje się skorzystanie z opieki medycznej.

☼ Jeśli któryś z członków twej rodziny lub osoba, którą się zajmujesz ma skórę gorącą i suchą, majaczy, ma drgawki oraz/lub traci przytomność, niezwłocznie wezwij lekarza lub pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia, należy przenieść dotkniętą osobę na chłodne miejsce układając ją w pozycji leżącej na plecach, z nogami i miednicą ułożonymi wyżej niż tułów; zdjąć z niej ubranie i rozpocząć zewnętrzne chłodzenie ciała przez ułożenie kompresów chłodzących na szyi, w pachach i pachwinach, nieprzerwane wachlowanie i spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C; oraz mierzyć temperaturę ciała. Nie podawać aspiryny ani paracetamolu; osobę która straciła przytomność należy ułożyć na boku. Tel. alarmowy 112.Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading