Gniazdka elektryczne na Cyprze

Czy w Polsce i na Cyprze są takie same gniazdka? Jak poradzić sobie z polskimi wtyczkami na Cyprze?

Wielu Polaków przylatujących na Cypr jest zaskoczonych po przyjeździe tym, że na Wyspie Afrodyty są montowane zupełnie inne gniazdka elektryczne niż w Polsce.

Gniazdka elektryczne na Cyprze są pozostałością brytyjską, podobnie zresztą jak ruch lewostronny. Jakby nie było, przez wiele lat Cypr był brytyjską kolonią.

Aby bez problemów korzystać z cypryjskich gniazdek należy zaopatrzyć się w brytyjską przejściówkę. Co ciekawe, praktycznie w żadnym sklepie, na żadnym opakowaniu nie znajdziecie oznaczenia o tym, że można jej użyć na Cyprze – w większości przypadków oznaczona będzie jako „GB” lub „UK”.


W polskich sklepach oraz na Allegro (sprawdźcie tutaj) można kupić widoczne na naszej grafice adaptery – pozwolą one na bezproblemowe korzystanie z polskich wtyczek. Koszt takiej przejściówki w Polsce to około 15 zł.

Bez problemu, w większości hotelowych recepcji oraz w małych sklepikach na Cyprze adaptery także można zakupić – koszt to około 1-2€ za sztukę. Co ważne, w wielu hotelach można je „wypożyczyć” lub dostać za darmo.

Na Cyprze stosowane jest kolejne, dziwne z polskiego punktu widzenia rozwiązanie: otóż gniazdka można wyłączyć.

Znajdujący się przy gniazdku przycisk służy do jego włączania – zaznaczyliśmy go strzałką. Jak widzicie na naszej grafice każde gniazdko ma swój włącznik.


Istnieje także metoda na włożenie polskiej wtyczki prosto w cypryjskie gniazdko (pokazujemy ten sposób na powyższym filmie). Przypominamy, żeby przed jej zastosowaniem wyłączyć gniazdko znajdującym się obok przyciskiem.

Co istotne, przy zastosowaniu tej właśnie metody problematyczne może być włożenie niektórych wtyczek – zalecamy używanie przejściówek (adapterów), których koszt, w porównaniu z własnym bezpieczeństwem, nie jest przecież aż tak ważny.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading