fbpx

Głodowe emerytury?

Za naszym pośrednictwem, jedna z naszych czytelniczek apeluje do wszystkich, którzy wiążą z Cyprem swoją krótszą lub dłuższą przyszłość o zadbanie i przypilnowanie pracodawców przy prawidłowym naliczaniu składek emerytalnych.

Oto fragment wypowiedzi:

Młodym osobom, które myślą o starości na tej pięknej wyspie polecamy zadbanie o wysokie składki na ubezpieczenie od pracodawcy albo wykupienie dodatkowego ubezpieczenia żeby nie obudzić się z ręka w nocniku. Mój mąż po 12 latach pracy u jednego pracodawcy nie ma prawa do emerytury bo ma za małe składki odprowadzane przez Cypryjczyka i musimy czekać na okresy składkowe z Polski. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Mojej znajomej mąż Cypryjczyk po 33 latach pracy stara się o wcześniejszą emeryturę i otrzyma 540€, a po osiągnięciu wieku 65 dostanie 70€ więcej. Cieszymy się z tego, że do ręki dostajemy 1000 – 1500€ ale jeśli pracodawca odprowadza składkę od najniższego wynagrodzenia lub od jakiejś części etatu to możemy obudzić się z ręką w nocniku. My praktycznie mamy emerytury wypracowane w kraju więc jakoś to będzie.

Niestety, takie są cypryjskie realia. My możemy mieć dla Was kilka rad związanych ze zbieraniem dokumentów, które kiedyś będą Wam potrzebne. Większość z Was zapewne powie, że ma na to czas, ale musicie przyznać nam rację, że tak niedawno było Boże Narodzenie a już za pasem mamy następne.

Proponujemy:

  • trzymajcie payslip’y – dokumenty na których doskonale widać elementy składowe Waszego wynagrodzenia
  • jeśli pieniądze dostajecie przelewem do banku – tu sprawa jest prostsza, gdyż banki mają ustawowy obowiązek zachowywania dokumentacji przez 10 lat (możecie jednak dla własnej wygody kopiować potwierdzenie przelewu bankowego i trzymać je na dysku lub jakimś dysku wirtualnym)
  • jeśli pieniądze dostajecie czekiem (a czasem jeszcze to się zdarza) deponujcie je na swoim koncie bankowym – zostanie ślad w banku lub po prostu zróbcie jego kopię
  • jeśli pieniądze dostajecie gotówką – żądajcie payslip’a lub jakiegokolwiek dokumentu od pracodawcy, że pieniądze dostaliście; pracodawca też musi rozliczyć się z pieniędzy chociażby ze swoją własną księgowością więc zapewne podsunie Wam dokument do podpisu, ale nie da Wam jego kopii
  • co pewien czas sprawdzajcie w Social Insurance (adresy biur znajdziecie tutaj) jakie składki odprowadzane są od Waszych zarobków – odpowiedni wydruk dostaniecie bez problemu i bez opłat
  • jeśli zadeklarowane wypłaty nie zgadzają się z tym co faktycznie dostaliście – zgłoście to (możecie to zrobić także anonimowo – musicie tylko zastrzec, żeby pracownik idący na kontrolę nie podawał Waszych danych)
  • możecie także zgłosić swoje wątpliwości przez internet – wtedy ktoś się z Wami skontaktuje i umówi na spotkanie (formularz jest tutaj)
  • zwróćcie uwagę na to, że jeśli dostajecie wypłatę typu miesięczna + napiwki składki są odprowadzane tylko od stałego wynagrodzenia – może to się na Was zemścić szybciej niż myślicie: jeśli Was zwolnią zasiłek dla bezrobotnych będzie liczony od wynagrodzenia stałego a Wasze napiwki nikogo nie będą obchodzić.

Podczas zatrudniania weźcie to co napisaliśmy pod uwagę. Czas mija szybko a na emeryturze też będziecie musieli z czegoś żyć.

 


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!