Gdzie wypożyczyć samochód na Cyprze?

Okazuje się, że na Cyprze mamy nie tylko nielegalnych organizatorów wycieczek, są też osoby, które pośredniczą w pośrednictwu wypożyczenia samochodów

Ponownie wracamy do tematu „priv” na różnych grupach na Facebooku – tym razem jednak w sprawie samochodów, wypożyczenia samochodów.

Bardzo dziwne wydało nam się to, że nagle, na Cyprze, pojawiło się tak wiele „polskich” wypożyczalni samochodów. Informacji na temat możliwego wypożyczenia samochodu (oczywiście pod hasłem „priv”) udziela zarówno pani Basia jak i pan Zygmunt.

O co chodzi?

Skontaktowaliśmy się z Agnieszką, która od lat pracuje w wypożyczalni samochodów w Pafos aby poznać szczegóły – w końcu jest to świetna informacja, że biznesy Polaków na Cyprze się rozwijają…

Okazuje się jednak, że są oni jedynie pośrednikami, bardzo często innych pośredników, którzy za wypożyczenie samochodu (oczywiście „bez kaucji i blokady na karcie”) pobierają dodatkową prowizję.

I to całkiem sporą…

A ile kosztuje najtańszy samochód w wypożyczalni? Okazuje się, że najtańszy samochód przy tygodniowym wypożyczeniu, kosztuje u źródła 28€ za dobę, a u pośrednika ten sam potrafi kosztować 40€ za dobę. Czyli 50% więcej!

Ważne jest także to, że pośrednik obieca wszystko co możliwe aby tylko „sprzedać” auto nawet to, że klient będzie mógł wyjechać na obszary okupowane czyli północ (oczywiście inkasując dodatkową opłatę).

W przypadku wyjazdu na północ, w praktyce, praktycznie żadna firma nie sprawdzi czy auto przekroczyło granicę (są oczywiście takie w których zamontowano GPS’y śledzące) ale z całą pewnością oficjalnie na to nie pozwoli.
Jak już pisaliśmy wcześniej, każdy wyjazd na północ wiąże się z tym, że osoby tam jadące biorą na siebie pełną odpowiedzialność za wszystko – nawet gdy popsuje się samochód (nawet przebije się opona) samochód i tak trzeba przetransportować na własny koszt na południe.

Podobnie jest z kaucją czy blokadami na karcie – to też trzeba w końcu wyjaśnić.

Każda wypożyczalnia na Cyprze w podstawowej cenie ma excess (wkład własny) od 300 do 1000€ w zależności od rodzaju auta. Pełne ubezpieczenie jest za dopłatą od 15 do 30€ dziennie w zależności od rodzaju auta.

Na Cyprze jest jedna ubezpieczalnia, która ubezpiecza wszystkie wypożyczalnie i ona nie oferuje pełnego ubezpieczenia.

Pełne ubezpieczenie to jest ryzyko każdego właściciela firmy, ponieważ w razie szkody spowodowanej przez kierowcę, który ma pełne ubezpieczenie, właściciel firmy ponosi koszty z własnej kieszeni a nie z kieszeni ubezpieczyciela. Duże międzynarodowe sieciówki mają ubezpieczenie zewnętrzne, ale również u nich pełne ubezpieczenie jest dodatkowo płatne.

Jeżeli któraś z lokalnych wypożyczalni mówi, że ma pełne ubezpieczenie w cenie to albo kłamie albo właściciel jest idiotą a jego auta nadają się na szrot a nie do jeżdżenia.

A jak najprościej sprawdzić czy wypożyczamy u pani Frani czy w wypożyczalni?

Wystarczy spojrzeć na podpisywaną umowę: jeżeli Frania podpisze ją osobiście przy Was – jest przedstawicielem wypożyczalni a jeżeli z umową przyjedzie Frania i Yangos i to on podpisze umowę – Frania zainkasuje prowizję.

Może więc lepiej wypożyczać taniej i w legalnych firmach?


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading