fbpx

Gazy z Bejrutu nie dotarły na Cypr

Wybuch w Bejrucie nie wpłynął na razie na jakość powietrza na Cyprze. Szef departamentu ds. jakości powietrza w ministerstwie pracy, dr Chrysanthos Savvides, powiedział, że toksyczne opary z wielkiego wybuchu w sąsiednim Libanie nie wpłynęły jeszcze na jakość powietrza na wyspę.

Władze Libanu podały, że wybuch został spowodowany przez około 2700 ton azotanu amonu przechowywanego w porcie towarowym miasta. W rozmowie z Cyprus Mail Savvides powiedział:

Opierając się na naszych najnowszych pomiarach tlenku azotu w powietrzu, który jest głównym i najniebezpieczniejszym zanieczyszczeniem wytwarzanym przez eksplozję azotanu amonu, zanieczyszczenie powietrza na Cyprze nie przekracza na razie średniej. W momencie podmuchu wiatr w Bejrucie wiał w kierunku północno-wschodnim, więc zanieczyszczająca chmura… dotarła do Syrii i niektórych części Turcji, a nie na Cypr.
Oczywiście sytuacja może się szybko zmienić, w zależności od kierunku i siły wiatru. Dlatego stale mierzymy poziom tlenku azotu w powietrzu

Dwutlenek azotu to czerwony gaz o cuchnącym zapachu.

Tlenki azotu są powszechnie obecne w zanieczyszczeniach powietrza w miastach i mogą podrażniać układ oddechowy. Podwyższony poziom tych zanieczyszczeń jest szczególnie niepokojący dla osób z chorobami układu oddechowego.

Gazy w Bejrucie będą stanowić zagrożenie dla zdrowia mieszkańców do czasu ich naturalnego rozproszenia, co może zająć kilka dni.


Photo by Rollnik on Unsplash


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!