fbpx

Gaz rozweselający na liście zakazanych leków?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Minister Turystyki, Savvas Perdios poinformował, że jego ministerstwo popiera starania Ministerstwa Zdrowia o umieszczenie gazu rozweselającego na liście zakazanych “leków”. Zakaz dotyczący sprzedaży gazu rozweselającego w barach i konsekwencji tych działań.

Ministerstwo poparło wysiłki na rzecz włączenia podtlenku azotu do krajowej listy kontrolowanych substancji zgodnie z prawem o środkach odurzających i substancjach psychotropowych.

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło w styczniu publiczne konsultacje w sprawie włączenia substancji do tej listy w celu ograniczenia sprzedaży podtlenku azotu do użytku rekreacyjnego, szczególnie w miesiącach letnich na obszarach turystycznych. Gaz rozweselający, który może być niebezpieczny podczas niekontrolowanego wdychania, jest powszechnie dostępny w nadmorskich kurortach. Każdego lata policja aresztuje wiele osób przyłapanych na jego sprzedaży, głównie w miejscowości Agia Napa.

Ministerstwo Zdrowia uzasadniło swój ruch wskazując uspokajające i euforyczne właściwości podtlenku azotu, ale także ryzyko związane z nadużywaniem tej substancji, które może prowadzić do uduszenia, zmiany postrzegania czasoprzestrzennego i wypadków.

Celem tych działań jest powstrzymanie zjawiska sprzedaży i stosowania podtlenku azotu w celach rekreacyjnych, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego – powiedział Perdios. Ministerstwo turystyki popiera starania ministerstwa zdrowia o włączenie „gazu rozweselającego” do substancji odurzających

Zgodnie z dokumentem udostępnionym przez publiczne służby farmaceutyczne w ramach konsultacji publicznych tlenek azotu jest również stosowany jako środek ubijający w dozownikach bitej śmietany.

Służby farmaceutyczne informują że zazwyczaj właściciele barów, pubów, tych w których taki gaz się sprzedaje, kupują duże ilości ładowarek do bitej śmietany i usuwają gaz, umieszczając go w pojemnikach lub balonach, skąd można go wdychać.

Celem proponowanych zmian jest wprowadzenie surowszych kar dla sprzedawców podtlenku azotu w celach rekreacyjnych.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!