Famagusta

 

Famagusta to miasto położone jest we wschodniej tureckiej części Cypru. Jego specyficzny urok wynikający z połączenia dawnego, historycznego i zabytkowego miasta ze współczesną architekturą, wieżowcami oraz hotelami sprawia, że jest ważnym ośrodkiem turystycznym. Głównie na uwagę zasługuje Stare Miasto otoczone potężnymi, weneckimi murami obronnymi, wzniesionymi w XVI wieku, których długość wynosi 3,5 kilometra, które miały służyć jako obrona przed Turkami. Mury miejskie, mające wysokość 18 m, wzmocnione są 15 bastionami oraz posiadające 5 bram prowadzących do środka. Ich fasady przyozdabiają wciąż płaskorzeźby weneckich lwów, natomiast fosy między murami napełniane były niegdyś wodą morską. Jednak pomimo tak sporych nakładów służących obronie miasta nie ocaliły go przed zdobyciem przez Osmanów w 1571r.
Umocnienia, które zostały zachowane w prawie, że w idealnym stanie a także nieco ukryte schody pozwalają na kilometrową wędrówkę wzdłuż murów oraz wspinanie się na bastiony.

Mury miejskie w Famaguście (by Valery Shanin)

Warto zwiedzić również w Famaguście ruiny klasztoru franciszkanów a także innych kościołów. W rówym stopniu interesujące mogą się wydawać szczątki willi lub pałaców zamożnych kupców i arystokracji.

Famagusta (mapka centrum) to miasto, w którym splata się ze sobą chrześcijańskie dziedzictwo oraz muzułmańska teraźniejszość. Proces ten symbolizuje katedra św.Mikołaja, która jest uważana za arcydzieło gotyckiej architektury. Budowla pochodząca z XIII wieku przypomina katedrę w Reims. Świątynia znajduje się w samym centrum miasta i zachowała prawie, że oryginalną formę. Famagusta niegdyś stanowiła najbliższe miasto w drodze do Ziemi Świętej i to właśnie w tej katedrze władcy Cypru (od 1298 roku) koronowali się również na nominalnych królów Jerozolimy. Po wkroczeniu Osomanów w 1571 roku, z kościoła zostały usunięte świątynne posągi, dobudowano minaret, wnętrze zostało wyłożone dywanami i całość przekształcona według islamskich zasad. Tak oto powstał meczet Lala Mustafa Paszy – symbolizujący współistnienie dwóch światowych religii. Przed katedrą podziwiać możemy pomnik przyrody – liczące 700 lat drzewo figowe.

Kościół świętego Jerzego Greków (St. George of the Greeks Church)

Kościół ten był niegdyś prawosławną katedrą pod wezwaniem św. Epifaniusza. Szczątki świętego Jerzego, zanim przeniesiono je do Konstantynopola, pierwotnie pochowano tutaj. Początkowo był to XIV-wieczny bizantyjski kościół a elementy gotyckie zostały dodane do strony północnej budowli, aby stworzyć hybrydową formę architektoniczną. Sprawia to, że ​​kościół św. Jerzego Greków wygląda dość nietypowo wśród kościołów znajdujących się nad Morzem Śródziemnym, nie wspominając już o kościołach na Północnym Cyprze. Po obu stronach nawy głównej są umieszczone kaplice, które prowadzą do nawy krzyżowej a wszystkie z nich mają zaokrąglone absydy.

Jednak czas nie był zbyt łaskawy dla kościoła św. Jerzego, jak można wywnioskować patrząc na jego zrujnowaną budowlę. Tureckie bombardowanie podczas oblężenia w 1571r. uszkodziło wiele konstrukcji i nadal można zobaczyć ślady kul na szczycie kościoła. Niewiele pozostało z jego sklepienia na dachu, które zostało zniszczone również podczas oblężenia w 1571 roku. Trzęsienia ziemi w północnej części Cypru w XVIII wieku również nie pozostały bez echa. Istnieje jeszcze inna teoria, które sugeruje, że wnęki w ścianach stworzone przez założycieli kościoła, a które miały funkcjonować jako miejsca na groby faktycznie osłabiły jego strukturę. Paradoksalnie to właśnie ludzie, którzy zbudowali kościół św. Jerzego w Famaguście przyczynili się do jego upadku.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading