fbpx

Fałszywy ksiądz z Kyrenii?

Rosja twierdzi, że ksiądz z Kyrenii nigdy nie był wyświęcony przez rosyjski Kościół Prawosławny

Rzecznik ambasady powiedział, że duchowny nie ma żadnych powiązań z rosyjskim Kościołem prawosławnym. Kapłan, który prowadzi parafię w Kyrenii “nie jest i nigdy nie był duchownym Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, nie ma święceń kanonicznych i ma żadnych powiązań z rosyjskim Kościołem”.

Kapłanem, o którym mowa, jest Aleksiej Iwanow, który jak zauważyła ambasada, „nazywa siebie duchownym Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego za granicą ”.

Phileleftheros doniósł o funkcjonowaniu samozwańczego „Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na Cyprze Północnym”, którego członkiem jest Iwanow. Zdaniem gazety Iwanow przewodniczy nabożeństwom w dwóch kościołach w Kyrenii. 
Co ciekawe w internecie jest dostępna także strona „Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na Cyprze Północnym” ( https://pravkipr.ru/ ).

Okazuje się, że Rosyjski Kościół Prawosławny na Cyprze Północnym składa się z parafii, które odmówiły przystąpienia do Patriarchatu Moskiewskiego w maju 2007 r. i jest związany Kościołem Serbii i  Patriarchatem Jerozolimskim.
Rosyjski Kościół Prawosławny poza granicami Rosji (ros. Рyсская Православная Церковь Заграни́цей) – podlega patriarchatowi moskiewskiemu. W 1927 zerwał swoją podległość wobec Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, gdy locum tenens tronu (tymczasowy administrator kościoła – red.) patriarszego Sergiusz zadeklarował lojalność podległych mu struktur kościelnych wobec władzy stalinowskiej. Kanoniczny związek między obydwoma Kościołami został przywrócony dopiero 17 maja 2007. Odłam, który funkcjonuje na Cyprze Północnym nie uznaje tego porozumienia.

Niby to samo a jednak coś zupełnie innego. Okazuje się więc, że Ambasada Rosji nic do tego księdza mieć nie może bo on podlega zupełnie innemu Kościołowi.

[bar group=”811″]


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!