Fajerwerki poza kontrolą

Są widoczne na imprezach, ślubach czy chrztach. Okazuje się jednak, że w większości są one nielegalne.

Kwestia niekontrolowanych pokazów sztucznych ogni znalazła się w centrum uwagi Komisji ds. Środowiska Izby Reprezentantów w związku z obawami dotyczącymi powszechnego nielegalnego używania fajerwerków podczas wydarzeń, zwłaszcza ślubów i chrztów. Uczestnicy zgodzili się, że sytuacja wymyka się spod kontroli i że przepisy nie są egzekwowane.

Organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt zaproszone na sesję Izby również wyraziły swoje obawy w tej kwestii.

Według danych policji w 2022 r. obywatele całego Cypru złożyli władzom 218 doniesień, co doprowadziło do skierowania 18 spraw do sądu. W bieżącym roku, do sierpnia, na policję zgłoszono 108 incydentów, z czego pięć trafiło na salę sądową.

Według Philenews nielegalny handel fajerwerkami jest w rękach półświatka, a jego dystrybucja i wykorzystanie nabierają na Cyprze szerokiego wymiaru. Rzecznik policji powiedział parlamentarzystom, że nie są oni w stanie uporać się z tym zjawiskiem. Powiedział też, że co roku dochodzi do znacznych konfiskat, zwłaszcza w okresie świątecznym.

Jeśli chodzi o nielegalne użycie sztucznych ogni, policji trudno jest zidentyfikować jakiekolwiek dowody lub zabezpieczyć świadków. Tak naprawdę, kiedy funkcjonariusze policji udają się na miejsce zdarzenia, cały proces jest zakończony i na miejscu nie pozostaje nic.

Zezwolenia na wykorzystanie fajerwerków wydaje Wydział Górnictwa i w 2022 roku ich liczba wyniosła 526, a do końca sierpnia br. wydano łącznie 440 zezwoleń.

Zezwolenia wydawane są na imprezy kulturalne, charytatywne, miejskie, osiedlowe, festiwale, publiczne koncerty muzyczne, w celach turystycznych i komercyjnych.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading