Facebook przed sądem

Sąd Rejonowy w Pafos uznał swoją jurysdykcję i podtrzymał chęć rozpoznania pozwu skierowanego przeciwko Facebookowi przez jednego z biznesmenów.

W 2015 roku jeden z biznesmenów dowiedział się od znajomych o licznych negatywnych komentarzach na jego temat na Facebooku. Ponieważ on sam nie jest użytkownikiem tego portalu, zwrócił się z pismem o usunięcie szkalujących go komentarzy i zablokowanie możliwości tworzenia kolejnych. Facebook odmówił i zatrudnił jedną z cypryjskich kancelarii prawnych do reprezentowania na Cyprze jego interesów. Sprawa trafiła do sądu.

Facebook wnosił o odrzucenie pozwu w całości. Jego argumenty to brak umowy łączącej biznesmena z portalem (jak wspominaliśmy nie był używał on Facebooka) a także brak jurysdykcji cypryjskiego sądu do orzekania w sprawie amerykańskiego podmiotu. Sąd w Pafos zwrócił się z zapytaniem w tej sprawie do Sądu Najwyższego.

Właśnie otrzymał odpowiedź, gdzie biorąc pod uwagę paradoks sądowy orzeczenie jednego z francuskich sądów, podtrzymał decyzję sądu cypryjskiego do orzekania w tej sprawie. Zdaniem sędziów przestępstwo miało miejsce na terenie Cypru, gdyż właśnie tu były pisane i czytane negatywne komentarze a powoływanie się na jurysdykcję amerykańską jest niedozwolone i wygląda jak typowe nadużycie.

Teraz sprawa ruszy z kopyta, chociaż znając prawników Facebooka będzie trwała jeszcze wiele lat.

A więc nie wszystko Facebookowi wolno…

Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading