fbpx

Europejski Green Flight Pass

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Komisja Europejska proponuje stworzenie cyfrowego zielonego certyfikatu, aby ułatwić bezpieczne swobodne przemieszczanie się w UE podczas pandemii Covid-19.

„Cyfrowy zielony certyfikat będzie dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko Covid-19, uzyskała negatywny wynik testu lub wyzdrowiała z Covid-19. Będzie on dostępny bezpłatnie w formacie cyfrowym lub papierowym. Będzie zawierał kod QR zapewniający bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatu ”- czytamy w komunikacie prasowym.

Cyfrowy Zielony Certyfikat będzie obejmował trzy rodzaje certyfikatów – świadectwa szczepień, świadectwa badań (test NAAT / RT-PCR lub szybki test antygenowy) oraz certyfikaty dla osób, które wyzdrowiały z Covid-19.

Certyfikaty będą wydawane w formie cyfrowej lub na papierze.  Oba będą miały kod QR zawierający niezbędne kluczowe informacje, a także podpis cyfrowy, aby upewnić się, że certyfikat jest autentyczny. Komisja stworzy specjalny portal  i będzie wspierać państwa członkowskie w opracowywaniu oprogramowania, którego organy będą mogły używać do weryfikacji wszystkich podpisów certyfikatów w całej UE. Świadectwa będą dostępne bezpłatnie w języku lub językach urzędowych wydającego państwa członkowskiego oraz w języku angielskim.


Aby projekt mógł wejść w życie, musi zostać zaakceptowany przez Parlament Europejski oraz Radę Europejską.


Wszystkie osoby – zaszczepione i niezaszczepione – powinny korzystać z cyfrowego zielonego certyfikatu podczas podróży po UE. Aby zapobiec dyskryminacji osób, które nie są zaszczepione, Komisja proponuje stworzenie nie tylko interoperacyjnego świadectwa szczepień, ale także certyfikatów testów Covid-19 i certyfikatów dla osób, które wyzdrowiały z Covid-19. W przypadku gdy państwa członkowskie akceptują dowód szczepień w celu zniesienia niektórych ograniczeń zdrowotnych, takich jak testy lub kwarantanna, będą musieli zaakceptować, na tych samych warunkach, świadectwa szczepień wydane w ramach systemu cyfrowego zielonego certyfikatu . Obowiązek ten byłby ograniczony do szczepionek, które uzyskały  pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w całej UE , ale państwa członkowskie mogą zdecydować o zaakceptowaniu dodatkowo innych szczepionek. Jeżeli państwo członkowskie nadal wymaga od posiadaczy zielonego certyfikatu cyfrowego kwarantanny lub testu, musi powiadomić o tym Komisję i wszystkie inne państwa członkowskie oraz wyjaśnić powody podjęcia takich środków.

Cyfrowy zielony certyfikat będzie ważny we wszystkich państwach członkowskich UE oraz dla Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Cyfrowy zielony certyfikat powinien być wydawany obywatelom UE i członkom ich rodzin, niezależnie od ich obywatelstwa. Powinien być również wydawany obywatelom krajów spoza UE, którzy mieszkają w UE, oraz odwiedzającym, którzy mają prawo podróżować do innych państw członkowskich..


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!