fbpx
  • Limassol 31'C ☼
  • Nicosia 37'C ☼
  • Larnaca 31'C ☼
  • Ayia Napa 30'C ☼
  • Paphos 30'C ☼
  • Limassol 31'C ☼
  • Nicosia 37'C ☼
  • Larnaca 31'C ☼
  • Ayia Napa 30'C ☼
  • Paphos 30'C ☼

Europejski Green Flight Pass

Komisja Europejska proponuje stworzenie cyfrowego zielonego certyfikatu, aby ułatwić bezpieczne swobodne przemieszczanie się w UE podczas pandemii Covid-19.

„Cyfrowy zielony certyfikat będzie dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko Covid-19, uzyskała negatywny wynik testu lub wyzdrowiała z Covid-19. Będzie on dostępny bezpłatnie w formacie cyfrowym lub papierowym. Będzie zawierał kod QR zapewniający bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatu ”- czytamy w komunikacie prasowym.

Cyfrowy Zielony Certyfikat będzie obejmował trzy rodzaje certyfikatów – świadectwa szczepień, świadectwa badań (test NAAT / RT-PCR lub szybki test antygenowy) oraz certyfikaty dla osób, które wyzdrowiały z Covid-19.

Certyfikaty będą wydawane w formie cyfrowej lub na papierze.  Oba będą miały kod QR zawierający niezbędne kluczowe informacje, a także podpis cyfrowy, aby upewnić się, że certyfikat jest autentyczny. Komisja stworzy specjalny portal  i będzie wspierać państwa członkowskie w opracowywaniu oprogramowania, którego organy będą mogły używać do weryfikacji wszystkich podpisów certyfikatów w całej UE. Świadectwa będą dostępne bezpłatnie w języku lub językach urzędowych wydającego państwa członkowskiego oraz w języku angielskim.


Aby projekt mógł wejść w życie, musi zostać zaakceptowany przez Parlament Europejski oraz Radę Europejską.


Wszystkie osoby – zaszczepione i niezaszczepione – powinny korzystać z cyfrowego zielonego certyfikatu podczas podróży po UE. Aby zapobiec dyskryminacji osób, które nie są zaszczepione, Komisja proponuje stworzenie nie tylko interoperacyjnego świadectwa szczepień, ale także certyfikatów testów Covid-19 i certyfikatów dla osób, które wyzdrowiały z Covid-19. W przypadku gdy państwa członkowskie akceptują dowód szczepień w celu zniesienia niektórych ograniczeń zdrowotnych, takich jak testy lub kwarantanna, będą musieli zaakceptować, na tych samych warunkach, świadectwa szczepień wydane w ramach systemu cyfrowego zielonego certyfikatu . Obowiązek ten byłby ograniczony do szczepionek, które uzyskały  pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w całej UE , ale państwa członkowskie mogą zdecydować o zaakceptowaniu dodatkowo innych szczepionek. Jeżeli państwo członkowskie nadal wymaga od posiadaczy zielonego certyfikatu cyfrowego kwarantanny lub testu, musi powiadomić o tym Komisję i wszystkie inne państwa członkowskie oraz wyjaśnić powody podjęcia takich środków.

Cyfrowy zielony certyfikat będzie ważny we wszystkich państwach członkowskich UE oraz dla Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Cyfrowy zielony certyfikat powinien być wydawany obywatelom UE i członkom ich rodzin, niezależnie od ich obywatelstwa. Powinien być również wydawany obywatelom krajów spoza UE, którzy mieszkają w UE, oraz odwiedzającym, którzy mają prawo podróżować do innych państw członkowskich..


Zostaw swój komentarz:


Więcej w tym temacie:error: UWAGA: Zakaz kopiowania!

Pomyślnie zapisałeś się do newslettera

Wystąpił błąd podczas próby wysłania żądania. Proszę spróbuj ponownie.

Cypr24 wykorzysta informacje, które podasz w tym formularzu, aby być z Tobą w kontakcie i dostarczać najnowsze teksty