Euro po 5,34 zł! Co się dzieje?

Dzisiejszej nocy, nagle, kurs euro do złotówki skoczył o 32% – 1€ kosztowało 5,34 zł. Co się stało?

Wieczorem w mediach społecznościowych zawrzało. Na kilku „polskich” grupach na Facebooku pytano co się stało z wartością euro – nagle, do niektórych pobytów na Cyprze, wczasów czy wycieczek, należało dopłacić kilkadziesiąt a nawet kilkaset złotych.

Bądźmy szczerzy, widać było panikę wśród osób planujących pobyt na Cyprze z powodu wartości euro – kurs zmienił się nagle z 4,34 zł na 5,34 zł! Tak pokazywała wyszukiwarka Google (zrzut ekranu widzicie na naszej grafice).

Co istotne, na stronie Narodowego Banku Polskiego, czyli instytucji odpowiedzialnej za polska walutę nie było w tej sprawie żadnego komentarza, dosłownie nic, cisza.

Około północy cypryjskiego czasu, na portalu X, pojawiło się wyjaśnienie polskiego ministra finansów: Andrzej Domański napisał: „Spokojnie. Ten kurs złotego, który sieje panikę to „fejk” (błąd źródła danych). Za chwilę otworzą się rynki w Azji i sytuacja wróci do normy.

Minister dołączył do wpisu grafikę źródłową z Bloomberga (z godziny 22:52 czyli 23:52 czasu cypryjskiego), na której wyraźnie widać, że 1 euro kosztuje 4,32 zł.


Jak widać na naszej kolejnej grafice, tuż po 23:00 (północy czasu cypryjskiego), za 1€ trzeba było zapłacić 4,34 zł, natomiast w chwili publikacji tekstu Google informuje o kursie 4,35 zł (strzałką zaznaczyliśmy nocny skok wartości).

Co istotne, w czasie gdy euro nagle „podskoczyło” rynek walutowy był zamknięty i kursy nie były aktualizowane. W sobotę, niedzielę i poniedziałek rynki walutowe były zamknięte ze względu na weekend i Nowy Rok.

Jak podkreślają specjaliści, polską walutą handluje się głównie w Londynie.

To nie pierwszy raz, gdy notowania w Google w dzień wolny od handlu zawodziły i w wyszukiwarkach pokazywane były, po prostu, bzdury.

W chwili obecnej, na rynku międzybankowym, za 1€ zapłacimy 4,3414 zł. Kurs bankowy i kantorowy jest oczywiście inny – oto przykłady:

  • PekaO SA 1€ sprzedawane jest po 4,5087 zł a kupowane po 4,1766 zł
  • ING odpowiednio 1€ to 4,5183 zł i 4,1896 zł
  • REVOLUT skup i sprzedaż 1€ to 4,33 zł

Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!