fbpx

Erdogan ostrzega Cypr

Prezydent Turcji Recep Erdogan ostrzegł władze Cypru oraz firmy prowadzące poszukiwania podmorskich złóż gazu by nie naruszały tureckich praw.

Jak informują media Erdogan ostrzegł władze Cypru i Grecji przed dalszym poszukiwaniem i eksploatacją złóż gazu na Morzu Śródziemnym. Agencja EFE napisała, że turecki prezydent zagroził możliwą turecką interwencją na Cyprze.

Erdogan przemawiał w czasie, gdy tureckie okręty wojenne uniemożliwiają statkom poszukiwanie podmorskich złóż gazu ziemnego na południe od Larnaki. Turcja sprzeciwia się – jak mówi – “jednostronnym poszukiwaniom” złóż przez Cypr, ponieważ pomijają one prawa Turków cypryjskich do naturalnych zasobów tej podzielonej wyspy. Rząd Cypru podkreśla z kolei, że jego suwerennym prawem jest poszukiwanie gazu, a wszelkie dochody z wydobycia zostaną równo podzielone po zjednoczeniu wyspy.

Unia Europejska wezwała w poniedziałek Turcję do przerwania blokady poszukiwań podmorskich złóż gazu w pobliżu Cypru. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił, że władze w Ankarze powinny respektować suwerenność Cypru. ENI i rząd w Nikozji poinformowały o pierwszych sukcesach w poszukiwaniach gazu. Cypryjski minister handlu i przemysłu Giorgos Lakkotrypis powiedział, że pod morskim dnem w odległości ok. 100 km na południe od Pafos na zachodnim wybrzeżu wyspy odkryto “wspaniałej jakości” złoża gazu.

AKTUALIZACJA

Prezydent Cypru oświadczył, że nie ma absolutnie żadnych powodów do obaw, Ministerstwo Obrony Włoch w specjalnym komunikacie poinformowało, że w rejon wierceń wysyła w rejon wierceń swoją fregatę.
Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!