fbpx

Erdoğan: jedynie dwa oddzielne państwa

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Konflikt przed rozmowami pokojowymi trwa. Mamy pat.

Nie ma już innego rozwiązania niż +dwa państwa+. Czy ktoś to akceptuje, czy nie, sprawa federacji nie wchodzi w grę” – powiedział w środę Erdogan, cytowany przez agencję Reutera.
“Tylko pod takimi warunkami możemy usiąść do rozmów w sprawie Cypru” – dodał.

Zupełnie innego zdania są przywódcy Grecji i Cypru.

„Myślę, że niepowodzenie w osiągnięciu porozumienia po tak wielu wysiłkach nie przyniesie korzyści nikomu”, powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych Dominc Raab po spotkaniu z cypryjskim szefem dyplomacji.
“Wielka Brytania jest gotowa poprzeć porozumienie pokojowe, wnosząc swój wkład w negocjacje” – dodał minister.

Wystąpienie brytyjskiego ministra spraw zagranicznych pojawiło się w następstwie komentarza tureckiego szefa dyplomacji Mevluta Cavusoglu, że wszelkie rozwiązania oparte na wspieranej przez ONZ formule federacji obu państw cypryjskich są nie do przyjęcia.

W marcu planowane są negocjacje w tej sprawie pod auspicjami ONZ. Mają do nich zostać zaproszeni przedstawiciele obu cypryjskich społeczności oraz ministrowie spraw zagranicznych Grecji, Turcji i Wielkiej Brytanii. Początkowo spotkanie w formacie 5+1 (Grecja, Turcja, Wielka Brytania, Cypr, Cypr Północny oraz ONZ) miało odbyć się w lutym, ale ze względu na stanowisko Turcji zostało przełożone.

Jak zatem widzicie, strony się okopały na swoich pozycjach. Czy uda się negocjatorom zrobić krok naprzód? Szczerze w to wątpimy.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!