fbpx
EnglishGreekPolishRussian

Erdoğan: będziemy bronić praw Cypryjczyków z północy

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że złoża gazu znajdujące się wokół wyspy są własnością wszystkich Cypryjczyków i Turcja jako gwarant pokoju na Cyprze zrobi wszystko aby pieniądze za gaz z wydobytych złóż trafiły także do mieszkańców północy.

Przypomnijmy, że zgoła inne stanowisko mają USA, Rosja, Unia Europejska oraz większość krajów członków ONZ. Wszyscy uznają prawa jedynie Republiki Cypryjskiej do wierceń w tym rejonie.

Przedstawiciele cypryjskiego rządu zwrócą się do sądu w Nikozji o wydanie międzynarodowego nakazu aresztowania wszystkich członków załogi statku wiertniczego oraz trzech towarzyszących mu mniejszych jednostek. Według doniesień prasowych, trzy statki pomocnicze są wpisane w rejestrze Norwegii i mogą być obsługiwane przez norweskie załogi. Wspomniano również, że niektórzy członkowie załogi są obywatelami Rosji lub Ukrainy.

Anastasiades poruszy kwestię tureckich prowokacji na nadchodzącym nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej w najbliższy czwartek w Rumunii. Nikozja rozważa również zwrócenie się do UE w sprawie wstrzymania rozmów o unii celnej UE-Turcja lub zablokowanie dostępu Ankary do funduszy przedakcesyjnych UE.

[bar group=”810″]

Skomentuj

Więcej w tej tematyce

Turcja znosi wizy dla Polaków

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Tureckiej Hami Aksoy, w wydanym 20 lutego 2020 roku oświadczeniu poinformował, że jego rząd postanowił znieść wymóg wiz dla obywateli niektórych państw europejskich.  Postanowienie o zniesieniu wiz wchodzi w życie od poniedziałku 2

Czytaj Dalej

contact us and book the tour of your dreams


No posts found!

×