fbpx

Epidemia w strefie okupowanej – uważajcie na psy

Nosówka zaatakowała pełną mocą

Prawdopodobnie brak szczepień doprowadził do ataku tej niezwykle groźnej choroby. Nosówka jest chorobą zakaźną, wysoce zaraźliwą wywoływaną przez wirusa nosówki (CDV) należącego do rodziny Paramyksowirusów. Do zakażenia dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z wirusem na przykład drogą kropelkową lub pokarmową, ale także drogą pośrednią (na butach, ubraniu) i śródmaciczną. Wrażliwe na nią są psy każdej rasy, w każdym wieku, lecz największą grupą ryzyka są szczenięta w wieku od 3-6 miesięcy. Oprócz psowatych na nosówkę wrażliwe są zwierzęta z rodziny szopowatych, łasicowatych, niektóre niedźwiedziowate, natomiast u kotów może występować infekcja bezobjawowa.

Z powodu ataku tej niezwykle groźnej dla zwierząt choroby zamknięto schroniska dla zwierząt a weterynarze nie przyjmują w swoich gabinetach. Ich zdaniem do tej pory życie straciło ponad 100 zwierząt.

Objawy nosówki u psa są różne, w zależności od szczepu zarazka, wieku psa i stanu jego odporności, oraz charakteru dodatkowych infekcji. Okres wylęgania choroby trwa od 3 do 7 dni. W początkowym okresie wylęgania możemy zaobserwować dwufazową gorączkę, która osiąga wysokość 39,5 – 41,5°C, następnie ustępuje na 2 do 7 dni, po to aby znowu wzrosnąć.Objawy wskazujące na nosówkę, które możesz zaobserwować w domu to: brak apetytu, depresja, wypływ ropny z oczu i nosa, objawy ze strony układu oddechowego oraz pokarmowego – tak zwana nosówka nieżytowa.

Na północy brakuje już leków do leczenia tej groźnej choroby – zostały one zamówione i lada dzień powinny dotrzeć z Francji. Podejrzane zwierzęta są poddawane kwarantannie.

Mamy nadzieję, że Wasze zwierzęta są zaszczepione. Jeśli nie – zróbcie to natychmiast!


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!