Elżbieta Witek z wizytą na Cyprze

Z oficjalną wizytą państwową przebywa na Cyprze Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Annita Dimitriou spotkała się dzisiaj z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek, która przebywa na trzydniową oficjalną wizytę na Cyprze na zaproszenie pani Dimitriou. Pani Witek towarzyszyła Wiceprzewodnicząca Grupy Przyjaźni Polsko-Cypr w Sejmie RP Pani Marta Kubiak, Ambasador RP na Cyprze Pani Irena Lichnerowicz-Augustyn oraz wysocy urzędnicy Sejmu RP .

Witając panią Witek na Cyprze, pani Dimitriou podkreśliła, że ​​ta wizyta jest mocnym przesłaniem przywiązania obu krajów do wspólnych zasad i wartości, które przez czterdzieści dziewięć lat były brutalnie deptane na Ukrainie, ale także na Cyprze przez Turcję .

Przewodniczący Parlamentu podkreślił, że pragnieniem strony grecko-cypryjskiej jest wznowienie rozmów, w ramach Sekretarza Generalnego ONZ, w celu osiągnięcia rozwiązania problemu cypryjskiego zgodnie z odpowiednimi rezolucjami ONZ, co zapewniłoby warunki trwałego pokoju i dobrobytu dla dobra całego narodu cypryjskiego.

Niestety, jak powiedziała przewodnicząca Parlamentu, Turcja upiera się przy swoim żądaniu rozwiązania „dwupaństwowego” i nasila swoje wyzwania dla suwerenności Republiki Cypryjskiej, zwłaszcza w zamkniętym obszarze Famagusty, z naruszeniem odpowiednich rezolucji ONZ postanowienia.

Podkreśliła, że my jako Unia Europejska musimy zachować jedność i jasne stanowisko na rzecz poszanowania praworządności międzynarodowej, wspierając Ukrainę i jej mieszkańców w każdy możliwy sposób, ponieważ to, co dzieje się na Ukrainie, jest kluczowym ciosem dla władz europejskich i problemem przetrwania dla Ukrainy i Europy.


Pani Witek pochwaliła ścisłą współpracę, jaka rozwinęła się między Przewodniczącymi obu parlamentów oraz inicjatywy, które podejmowali w ramach akcji Kobiet Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej i każdej z osobna na rzecz wspierania ukraińskich uchodźców, zwłaszcza kobiet i dzieci.

Jesteśmy bezpośrednim sąsiadem Ukrainy i doskonale wiemy, do czego jest zdolna Rosja i Rosjanie, i wiemy, o co walczy Ukraina. Rozmawialiśmy o tym. Rosja zamierza odbudować swoje imperium. Chce zostać supermocarstwem i nie poprzestanie na Ukrainie, jeśli nie zostanie pokonana. Dlatego potrzebujemy wsparcia politycznego, wojskowego i humanitarnego dla Ukrainy – powiedziała Elżbieta WItek

Witek powiedziała, że w czasie, gdy wojna wciąż trwa, zabijane są kobiety i dzieci. 

Kobiety są gwałcone, czasem gwałcone na oczach swoich dzieci. Ukrainki muszą rodzić na betonowych podłogach. Rosja ostrzeliwuje szpitale. Zabijane są dzieci i niemowlęta – powiedziała, zauważając, że te wydarzenia przypominają II wojnę światową.

Przewodniczący obu parlamentów pochwaliły doskonałe przyjazne stosunki między Cyprem a Polską, wyrażając wspólne pragnienie dalszego pogłębiania współpracy między dwoma parlamentami, zwłaszcza w kontekście Trio prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w latach 2025-2026.

Obie Panie Marszałek odwiedziły odwiedziły specjalnie zorganizowane przedszkole dla ukraińskich dzieci w miejscowości Pyla.


Kolejnym punktem drugiego dnia pobytu marszałek Sejmu Elżbietya Witek w Republice Cypryjskiej była wizyta w zdemilitaryzowanej strefie w Nikozji.


Na dzisiaj zaplanowano m. in. wystąpienie Marszałek Sejmu podczas sesji Izby Reprezentantów, a także spotkania Elżbiety Witek z szefem MSW Cypru Constantinos Ioannou oraz arcybiskupem Justyniany i Cypru Georgiosem.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading