Elektryk z dofinansowaniem

Ministerstwo Transportu, Łączności i Robót ogłosiło II Fazę Planu Elektromobilności na lata 2022-2023.

Zgodnie z komunikatem, jest to kontynuacja programu ogłoszonego pod koniec 2021 roku kiedy to 7 tys. mieszkańców wyraziło zainteresowanie zakupem pojazdu elektrycznego. Jak informuje ministerstwo prawie wszyscy beneficjenci, którzy skorzystali z fazy pierwszej już zamówili swoje pojazdy.

Nowy plan nieco zmieniono – jak twierdzi ministerstwo uwzględniono uwagi i sugestie zgłaszane podczas realizacji pierwszej jego fazy.

Zmieniony Plan obejmuje finansowanie dla:

  • Samochody czysto elektryczne i hybrydowe typu plug-in o emisji CO2  do 50 g/km, których cena zakupu nie przekracza 80 000 EUR z VAT. dla nowych samochodów i 50.000 € z VAT dla pojazdów używanych,
  • pojazdów elektrycznych kategorii L, tj. motocykli i minisamochodów,
  • rowerów ze wspomaganiem elektrycznym (bez hulajnóg i rolek)
  • bieltów autobusowych

We wszystkich kategoriach/rodzajach sponsorowania pojazdów do użytku prywatnego lub służbowego, pojazdów użytkowych i minibusów obowiązkowe jest wycofanie pojazdu starszego lub równego 12 lat, natomiast w trakcie procesu składania wniosku zainteresowany musi złożyć określony formularz online, podpisany przez sprzedawcę/przedstawiciela (formularz można znaleźć na stronie  www.ev.gov.cy ).

Kryteria homologacji zostały zmienione w celu uwzględnienia: 

  • W przypadku wniosków dotyczących pojazdów kategorii E1 do E4, E16 i E17 (pojazdy o niskiej emisji CO2  – do 50 g/km) kryterium pierwszeństwa homologacji jest wiek pojazdu, który ma zostać wycofany. Oznacza to, że najstarszy wycofany pojazd daje pierwszeństwo wnioskodawcy.
  • W przypadku wniosków dotyczących kategorii pojazdów od E5 do E11 (pojazdy wyłącznie elektryczne) po upływie terminu składania wniosków odbędzie się loteria internetowa. Oznacza to, że pierwszeństwo nie zostanie przyznane w zależności od godziny i dnia złożenia wniosku. Tak więc wnioskodawcy nie muszą składać wniosków, gdy portal aplikacji jest już uruchomiony, ponieważ nie daje im to żadnej przewagi.
  • W przypadku e-rowerów zastosowanie będzie miała jedna z powyższych procedur, w zależności od rodzaju sponsorowania

Wnioski będzie można składać wyłącznie online na stronie  www.ev.gov.cy od 9 stycznia 2023 r. (start o godzinie 11:00) do 9 marca 2023 do godziny 11:00


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!