fbpx

Elefteria po cypryjsku (zdjęcia)

Architekt Zaha Hadid, której projekt wygrał ogólnoeuropejski konkurs w 2005 roku na reorganizację placu Elefteria w Nikozji miał na celu ponowne połączenie weneckich murów i fosy z nowoczesną częścią miasta, okazał się bardziej kosztowny niż pierwotnie oczekiwano. Projekt został zatwierdzony do współfinansowania z funduszy europejskich w 2011 r. w ramach unijnego okresu finansowania 2007-2013.

W listopadzie 2014 roku czytaliśmy w prasie, że prace nad rewitalizacją Placu Elefteria w Nikozji zajmą 18 miesięcy. Już w grudniu 2014 podpisano wszystkie umowy. W czerwcu 2015 wykonawcy poprosili o czas do grudnia 2016. Koszta też jakoś były źle wykalkulowane, i okazało się trzeba dołożyć więcej kasy. Dołożono. 

Przedłużające się prace powodowały korki, protesty, na kolana powaliły latarnie dokładnie na środku dróżki dla niewidomych. Było dużo atrakcji przy budowie.

I mamy rok 2019. 3 lata i dwa miesiące po terminie. Nie ma przejścia, część placu jest ogrodzona siatkami i płotami ochronnymi. Plac budowy pełen ochroniarzy, ale ani widu pracowników budowlanych. 
Popatrzcie sami na zdjęciach Mirosława.

Kolejnym pomysłem na udogodnienia w Nikozji była przelotówka. Plany były. To tylko kilka lat opóźnienia.  Kilka… Od roku 2007. Tylko że tego projektu jeszcze nie rozpoczęto…Siga siga. Po cypryjsku.

Zdjęcia: Mirosław Ptasznik

Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!