Ekostrefy na Cyprze?

Dziś posłowie zajmą się ustawą tworzącą ekostrefy na Cyprze.

Projekt ustawy zmieniającej obowiązującą dotychczas mapę ruchu pojazdów, polegającą na utworzeniu ekologicznych stref ruchu samochodowego, głównie w centrach miast, trafi pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

Ustawa, która wejdzie w życie z początkiem 2025 roku, przewiduje, że rozporządzeniem Ministra Transportu zostaną określone obszary i drogi o niskiej lub zerowej emisji, po których będzie powszechnie zakazany ruch pojazdów zasilanych paliwami konwencjonalnymi.

Pojazdy będą kontrolowane przez kamery, za co odpowiedzialna będzie policja i gminy, natomiast kierowcy za jazdę po drogach niskoemisyjnych lub zeroemisyjnych będą musieli wnosić dodatkowe opłaty.

W szczególności w projekcie ustawy proponuje się ustalenia umożliwiające Ministrowi Transportu, Łączności i Robót, po uwzględnieniu opinii komisji technicznej odpowiedzialnej za jakość powietrza atmosferycznego oraz organu administracji samorządowej, wydawanie rozporządzeń dotyczących m.in.:

  • Wyznaczenie obszarów lub dróg o niskiej lub zerowej emisji.
  • Zakaz ruchu pojazdów określonych kategorii poprzez ustanowienie ograniczeń geograficznych i/lub czasowych w oparciu o stopień zanieczyszczenia atmosfery powodowanego przez pojazdy.
  • Określenie terminu, po upływie którego rejestracja pojazdów określonych kategorii nie będzie dozwolona ze względu na stopień zanieczyszczenia atmosfery powodowanego przez pojazd.
  • Nałożenie opłaty za ruch pojazdów po określonych obszarach lub drogach w zależności od stopnia zanieczyszczenia atmosfery spowodowanego przez pojazd.

Tego typu rozwiązania zostały już wprowadzone między innymi w Niemczech czy Francji.

Plakietka ekologiczna (w języku niemieckim określana jako Umweltplakette) jest wymagana przy wjeździe do wielu niemieckich miast, m.in. do Berlina, Monachium, Frankfurtu, Kolonii i Hanoweru. Istnieją cztery typy plakietek o różnych kolorach, które określają poziom emisji spalin powodowany przez określony samochód osobowy lub ciężarówkę.

Crit’Air to plakietka upoważniająca kierowcę do wjazdu do centrum Paryża i innych większych miast we Francji i obowiązuje od 1 lutego 2017 roku. Jest 6 typów naklejek, które za pomocą kolorów informują o stopniu zanieczyszczania środowiska przez dany pojazd. Niektóre miasta złagodziły nakaz i wymagają, aby samochód był oznakowany jedynie w godzinach od 8:00 do 20:00.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]