Ekologiczne autobusy na Cyprze?

Cypr musi przyspieszyć wymianę pojazdów o wysokiej emisji w transporcie publicznym na „czyste”, aby dostosować się do dyrektywy UE, która obowiązuje od sierpnia ubiegłego roku

Dyrektywa w sprawie ekologicznych pojazdów przewiduje użytkowanie autobusów niskoemisyjnych i bezemisyjnych oraz innych pojazdów użyteczności publicznej.

Odpowiednia ustawa została już przygotowana w odniesieniu do pojazdów kategorii M3 mogących pomieścić ponad 22 pasażerów oprócz kierowcy jak również w przypadku pojazdów, które mogą pomieścić nie więcej niż 22 pasażerów oprócz kierowcy.


W przypadku niedostosowania transportu publicznego do europejskich przepisów, państwom członkowskim grożą bardzo wysokie sankcje finansowe.


Ciężarówki, których dotyczą przepisy, muszą staowić 10% zakupionych pojazdów tego typu w okresie od 2 sierpnia 2021 r. do 31 grudnia 2025 r. Od 1 stycznia 2026 r. do 31 grudnia 2030 r. odsetek ten powinien wzrosnąć do 13%.

Autobusy „ekologiczne” muszą stanowić 45% od 2 sierpnia 2021 r. do 31 grudnia 2025 r., a od 1 stycznia 2026 r. do 31 grudnia 2030 r. – 65% wszystkich pojazdów na wyspie.

Wyobrażacie sobie nowe, hybrydowe lub elektryczne autobusy na cypryjskich ulicach? Co ciekawe Unia Europejska przewiduje dofinansowanie zakupu tego typu pojazdów ze środków unijnych.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!