EAC żąda podwyżek!

Cypryjskie zakład energetyczny (EAC) chce 25% podwyżki cen ale regulator się nie zgadza. EAC idzie więc do sądu!

Cypryjski zakład energetyczny (EAC) poinformował, że złoży do sądu wniosek do organu regulacyjnego ds. energetyki (Cera), aby zaskarżyć jego decyzję o odrzuceniu wniosku o podwyżkę stawek podstawowych o 25%.

Jak podaje Philenews, odwołanie od decyzji Cera o odrzuceniu podwyżki w dniu 15 września zostało przyjęte przez EAC w celu odzyskania kosztów podlegających zwrotowi, zatwierdzonych wcześniej przez organ regulacyjny .

Odwołanie zostanie złożone w oparciu o art. 20 ustawy o utworzeniu i funkcjonowaniu Cera, który stanowi, że „decyzje, decyzje regulacyjne i dekrety wydane przez Cera podlegają kontroli sądowej, po złożeniu odwołania, które może zostać wniesione do Sądu Administracyjnego, zgodnie z postanowieniami artykułu 146 Konstytucji Republiki Cypryjskiej.”

W marcu 2023 r. spółka EAC zwróciła się do Cera z wnioskiem o podwyższenie stawek podstawowych o około 25% w celu odzyskania kosztów operacyjnych, które zostaną poniesione w związku z realizacją projektów rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE).
Odrzucenie wniosku EAC o podwyżkę nastąpiło siedem miesięcy po jego złożeniu, w następstwie poważnych obaw ze strony organu regulacyjnego i nacisków ze strony ministerstwa energii, które wzbraniało się przed reakcjami konsumentów na kolejną podwyżkę kosztów.

W swojej negatywnej decyzji Cera powołała się na nadzwyczajne warunki gospodarcze i interes publiczny. 

Stale wysokie ceny energii mają coraz bardziej negatywny wpływ na obywateli i przedsiębiorstwa, [a] troską i obowiązkiem Cery jest ochrona konsumentów przed cenami monopolistycznymi” – stwierdzono w decyzji.

Organ regulacyjny argumentował, że biorąc pod uwagę światowy kryzys gospodarczy, w interesie publicznym leży utrzymanie ceł na poziomie z 2022 r., zauważając, że od 2021 r. wzrosły one o 14%.

Czas poczekać na decyzję sądu – wtedy okaże się czy za prąd zapłacimy więcej,


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading