fbpx
EnglishGreekPolishRussian
  • Limassol 27'C ☼
  • Nicosia 27'C ☼
  • Larnaca 29'C ☼
  • Ayia Napa 30'C ☼
  • Paphos 27'C ☼
  • Limassol 27'C ☼
  • Nicosia 27'C ☼
  • Larnaca 29'C ☼
  • Ayia Napa 30'C ☼
  • Paphos 27'C ☼

E-rewolucja tworzy się na naszych oczach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Pandemia, błyskawiczna reakcja rządu i rekordowo szybka jak na Cypr organizacja pomocy dla społeczeństwa.

Planowana wcześniej transformacja systemu elektronicznego, zaowocowała pomysłem na reformę w ubezpieczeniach społecznych.

Jak poinformował Wiceminister Badań, Innowacji i Polityki Cyfrowej, Rząd zdecydował się na zmiany które bez obecności koronawirusa w naszym życiu, trwałyby znacznie dłużej.

Innymi słowy, Covid-19 stał się katalizatorem cyfrowej transformacji – powiedział Pan Wiceminister.
Kryzys sprawił, że władze przestały koncentrować się tylko na większych projektach… dzięki bardziej elastycznemu podejściu zrobiliśmy małe kroki, które służą naszym potrzebom, które, choć wynikały z pandemii, pozostaną w naszym życiu na stałe…Do tego dochodzi też telepraca, e-learning i komunikacja elektroniczna między obywatelem a państwem.

Jako przykład wspomniał o utworzeniu platformy Ministerstwa Pracy do wypłaty świadczeń dla pracowników. To akurat się udało szybko zorganizować, ale są osoby, które do tej pory nie doczekały się pierwszej marcowej transzy. Czy są też takie osoby wśród Was?

Zaprojektowaliśmy system w ciągu dwóch tygodni, było to coś niespotykanego. Gdyby zrobiono to w tradycyjny sposób, ludzie musieliby wypełnić formularz, a przy około 200 000 beneficjentów, których formularze musiałyby zostać przetworzone, płatność zajęłaby dziesięć miesięcy.

Zapytany o e-sprawiedliwość, Wiceminister Kokkinos powiedział, że to jeszcze marzenie, ale zaczęło się już 15 lat temu.

Ostatni przetarg został ogłoszony w 2017 r. na projekt o wartości około 15 mln EUR, a ocena oferty zajmie kolejny rok.

To pokazuje naszą nieefektywność w zakresie szybkiego przetwarzania – dodał.

Dlatego postanowiono na razie wdrożyć sekcję e-sprawiedliwości, elektroniczną rejestrację spraw, odwołań, płatności, a nawet zorganizować przesłuchania z wykorzystaniem telekonferencji i zmienić ramy prawne.

Według Kokkinos zbudowanie e-sprawiedliwości zajmuje wysokie miejsce na liście 160 priorytetów transformacji cyfrowej, która obejmuje  między innymi dział urbanistyki, ewidencję gruntów i elektroniczną rejestrację nowych studentów.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!