Dziś wyląduje na lotnisku w Larnace Święty Ogień

Święty Ogień wyląduje na lotnisku w Larnace w Wielką Sobotę po godzinie 17:00

Ze względu na restrykcyjne środki, odbiór i transport Świętego Ognia na Cyprze również w tym roku będzie inny.

„Oczekuje się, że będzie to około godziny 17.15. Metropolita Kiti będzie występował w imieniu Arcybiskupa, w towarzystwie Ministra Obrony i Dowódcy Armii” – powiedział metropolita Vostra, Timotheos.

Święty Ogień pochodzi z „niebieskiego ognia”, o którym mówi się, że emanuje z grobu Jezusa w kościele Grobu Świętego w Jerozolimie. 


W przeciwieństwie do innych lat, z powodu pandemii, Święte Światło nie będzie odebrane prosto z lotniska i wysłane przez posłańców do wszystkich kościołòw. W tym roku zostanie najpierw przeniesione do Nikozji,  do Archidiecezji, a następnie do Egzarchat (Grobu Świętego). Stamtąd dystrybucja rozpocznie się na pozostałe części Cypru przez bardzo ograniczoną liczbę osób. 

Cypr jest jednym z kilku krajów wyznających tę tradycję religijną – tradycja jest podtrzymywana także przez Armenię, Gruzję, Grecję, Serbię, Bułgarię, Rosję, Czarnogórę, Liban, Syrię i Jordanię. Ze wszystkich tych krajów wysyłane są specjalne samoloty do przywiezienia „Świętego Ognia” do lokalnych świątyń.

Policja intensyfikuje kontrole przestrzegania dekretów, aby uniknąć przeludnienia w kościołach, gdyż w kolejnych dniach, z kulminacją w Wielką Sobotę, spodziewana jest masowa obecność wiernych w świątyniach.

Na poniższych zdjęciach widzicie uroczystość tuż po wylądowaniu na Cyprze:

Originally tweeted by Lt Gen Dimokritos Zervakis (@chod_cy) on 1 May 2021.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading