Dziś Wielki Piątek

Cypryjskie Kościoły dosłownie utoną dziś w kwiatach

Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Dziś Cypryjczycy świętują poprzez zanoszenie kwiatów do kościoła, tak aby młode dziewczęta mogły ozdobić “Epitafios” czyli Święty Grób.

W porze lunchu spożywane jest tradycyjne “Faki Xidati” – czyli zupa z vinegret i soczewicy. Zupa ta zawiera ocet, ponieważ według wierzeń, kiedy w przeszłości Chrystus poprosił o wodę w drodze do Calgary dano mu zamiast niej ocet.

Od wczesnego popołudnia można zaobserwować zatłoczone ulice samochodami oraz pieszymi, którzy przemieszczają się od kościoła do kościoła, aby oddać ostatni hołd Chrystusowi oraz porównać wystrój własnej parafii (w szczególności “Epitafios”) z innymi kościołami.

Jak nakazuje tradycja, należy odwiedzić kilka kościołów (zawsze powinna to być liczba nieparzysta).

Procesja rozpoczyna się po nabożeństwie wieczornym, podczas której pierwsi idą kapłani, później harcerze lub młodzi mężczyźni niosący lektykę Chrystusa (czyli tzw. Epitafium) a następnie chór śpiewający hymny.

Wierni ustawiają się w rządku, by ucałować go i wziąć po jednym płatku na szczęście. Wieczorem – po uroczystej liturgii – z każdej parafii wyrusza procesja z epitafium…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading